9 listopada 2013

W niedzielę 10 listopada podczas Mszy św. w katedrze w Paderbornie w zachodnich Niemczech odbędzie się beatyfikacja Marii Teresy Bonzel – XIX-wiecznej zakonnicy niemieckiej, założycielki Zgromadzenia Ubogich Sióstr Franciszkanek od Wieczystej Adoracji. Obrzędowi – ostatniemu w tym roku – będzie przewodniczył, podobnie jak w większości pozostałych przypadków, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.

Maria Teresa (Maria Theresia) Bonzel urodziła się 17 września 1830 w miasteczku Olpe. Na chrzcie otrzymała imiona Regina Christine Wilhelmine, ale na co dzień mówiono na nią Aline. Wychowana w bardzo pobożnej rodzinie po szkole podstawowej wyjechała na dalszą naukę do szkoły prowadzonej przez urszulanki Unii Rzymskiej w Kolonii. Poczuła w sobie wówczas powołanie zakonne i po skończeniu nauki i powrocie w strony rodzinne, w wieku 20 lat wstąpiła do III zakonu franciszkańskiego, przyjmując imiona Maria Teresa.

Wesprzyj nas już teraz!

Przyszła błogosławiona wkrótce została członkinią Stowarzyszenia Kobiet i Panien dla Wspierania Biednych i Pozbawionych Pomocy Chorych, a w 1857 wybrano ją na przewodniczącą oddziału tej organizacji w Olpe. W dwa lata później poznała nauczycielkę Clarę Pfänder i z nią i jej młodszą przyjaciółką Reginą Löser rozpoczęły życie na poły zakonne, tworząc pierwszy, na razie nieoficjalny „klasztor” przyszłego zgromadzenia. Sama Maria Teresa nie była jeszcze pewna, czy to jest jej właściwe powołanie, czy powinna pozostać tercjarką franciszkańską. Ostatecznie jednak, w dużym stopniu pod wpływem namów ówczesnego biskupa Paderbornu Konrada Martina (1812-79), utworzyła własne Zgromadzenie Ubogich Sióstr Franciszkanek od Wieczystej Adoracji. Biskup zatwierdził je 20 lipca 1863, a w dwa lata później założycielka została wybrana na pierwszą przełożoną generalną.

Głównym posłaniem i charyzmatem nowej wspólnoty zakonnej jest oświata i wychowanie dzieci, przede wszystkim biednych i opuszczonych oraz troska o ich zdrowie, a także prowadzenie innych dzieł dobroczynnych, stosownie do potrzeb czasów i miejsc, w których siostry działają. Wielką uwagę założycielka przywiązywała też do czci Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, co znalazło odzwierciedlenie w nazwie zgromadzenia. Dewizą życia i pracy założycielki były słowa: „Robić wszystko, czego chce Bóg, to On prowadzi, ja idę [za Nim]”.

25 listopada 1875 z powodu toczącej się w ówczesnym Cesarstwie Niemieckim wojny z Kościołem (Kulturkampfu) pierwsze siostry opuściły kraj, udając się do Ameryki Północnej, która okazała się bardzo płodna w powołania zakonne. Maria Teresa trzykrotnie odwiedzała swe siostry za oceanem.

 

Zmarła w opinii świętości 6 lutego 1905 w swym rodzinnym miasteczku. Pochowano ją w małym mauzoleum w domu macierzystym zgromadzenia w Olpe. W chwili śmierci jej wspólnota liczyła ponad półtora tysiąca członkiń w 73 placówkach w Niemczech i 49 w Ameryce Północnej. Dziś siostry posługują w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, na Filipinach i w Brazylii, mając w sumie 4 prowincje.

Proces beatyfikacyjny rozpoczęto 1 września 1961, a oficjalnie zakończył się on 28 marca br. ogłoszeniem dekretu uznającego cud dokonany za wstawiennictwem sługi Bożej. Było to uzdrowienie w lutym 1999 w szpitalu w Denver (stan Colorado w USA) 4-letniego wówczas Luke’a Burgie z ciężkiego i chronicznego krwotoku.

Beatyfikacja niemieckiej zakonnicy będzie ostatnim tego rodzaju obrzędem w tym roku. Łącznie odbyło się ich w tym czasie 18 – wszystkie już za pontyfikatu Franciszka – i dały one Kościołowi 540 błogosławionych (w tym 522 w czasie jednej beatyfikacji 13 października w Tarragonie). W tym gronie są też dwie Polki: Małgorzata Ł. Szewczyk (1828-1905) i Zofia Czeska (z Maciejowskich; 1584-1650), ogłoszone błogosławionymi 9 czerwca w Krakowie.

Poza tym 12 maja odbyła się w Rzymie jedna kanonizacja, podczas której papież ogłosił świętymi 804 osoby (w tym 800 męczenników z Otranto), a 9 października rozciągnął na cały Kościół kult bł. Anieli z Foligno (ok. 1248-1309) z Włoch.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 298 795 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram