23 listopada 2016

Prałat Rino Fisichella, koordynator Roku Miłosierdzia powiedział, że papieska decyzja o przedłużeniu prawa wszystkich kapłanów do rozgrzeszania z aborcji oznacza także potrzebę zmiany prawa kanonicznego. Według niego możliwość łatwiejszego uzyskania odpuszczenia winy aborcji „wyraża nieskończone miłosierdzie Boga”. Jednocześnie nie oznacza jednak negowania grzeszności aborcji. Pozostaje ona, jak podkreślił sam Franciszek, bardzo ciężkim grzechem. 


Podczas prezentacji papieskiego listu Misericordia et Misera w Watykanie duchowny powiedział, że prawo kanoniczne musi zostać uaktualnione, by było zgodne z zarządzeniami papieża. – Podczas Jubileuszu papież Franciszek udzielił wszystkim księżom prawa do odpuszczania tego grzechu, jako konkretny znak nieograniczoności Bożego miłosierdzia – powiedział prałat. – Dlatego też, nawet ci, co popełnili ten grzech, będący – jak powtórzył papież – skrajnie ciężkim, nie będą mieć trudności z uzyskaniem przebaczenia Bożego, o ile będą żałować – dodał.

Wesprzyj nas już teraz!

Możliwość uzyskania rozgrzeszenia u każdego kapłana obejmuje wszystkich zaangażowanych w aborcję, nie tylko kobiety, lecz także personel medyczny – informuje Iacopo Scaramuzzi z „Vatican Insider”. Prałat przypomniał, że wraz z rozgrzeszeniem penitent zostanie zwolniony z kary ekskomuniki nakładanej latae sententiae (mocą samego prawa) na sprawców aborcji.

Zgodnie z  kanonem 1398 Kodeksu Prawa Kanonicznego „Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa”. Tymczasem w myśl obowiązującego kościelnego prawodawstwa nie wszyscy księża mają prawo do zdejmowania ekskomuniki.

Prałat Rino Fisichella stwierdził, że nie widzi powodów do niepokoju związanego z decyzją papieża. Franciszek nie zaprzeczył wszak powagi grzechu aborcji, a wręcz przeciwnie. Duchowny stwierdził, że Franciszek podąża w duchu swych poprzedników, gdyż podobnie jak oni dąży do dotarcia do wszystkich ludzi.

Ksiądz Fisichella podsumował także zakończony 20 listopada Rok Miłosierdzia. Stwierdził, że w samym Rzymie w związanych z nim wydarzeniach udział wzięło 21 292 926 pielgrzymów. Na całym świecie wysoki był także odsetek osób, które przeszły przez drzwi miłosierdzia. Wśród katolików z całego świata z możliwości tej skorzystało 56 do 62 procent. W krajach silnie katolickich odsetek takich osób wyniósł około 80 procent wiernych.

Źródło: lastampa.it / Kodeks Prawa Kanonicznego

mjend 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 430 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram