26 września 2022

Będzie ciemniej, zimniej i bardziej ponuro. Tak Lublin powalczy z wysokimi cenami energii

(Szater, Public domain, via Wikimedia Commons)

Obniżenie temperatury o ok. 1 st. C w wybranych szkołach i wcześniejsze wyłączanie oświetlenia miejskiego nad ranem – to niektóre sposoby na oszczędzanie, wprowadzone w Lublinie w związku z wysokimi cenami energii. Miasto rozważa też ograniczenie iluminacji budynków, fontann, pomników.

Proponowane przez rząd zmniejszenie zużycia prądu o 10, 20 czy 30 proc. nie zrekompensuje drastycznej podwyżki cen energii. Jest to więc dla samorządów duży problem – poinformował PAP zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju Artur Szymczyk. Dodał, że aktualna umowa na zakup energii elektrycznej obowiązuje od 1 lipca br. do 30 czerwca 2024 r. Ceny na dostawę energii elektrycznej wzrosły o ponad 250 proc. w stosunku do poprzednio obowiązujących stawek, a nowe stawki na zakup energii elektrycznej dla zasilenia latarni w stosunku dwuletnim są wyższe od poprzednich o około 345 proc.

Podkreślił jednocześnie, że ratusz podejmuje wiele działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii, starając się dobierać je tak, by były jak najmniej odczuwalne przez mieszkańców. –Przy realizacji nowych inwestycji staramy się stosować różne rozwiązania, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z sieci, m.in. poprzez zastosowanie oświetlenia ledowego oraz odnawialnych źródeł energii. Natomiast w obiektach już istniejących wprowadzane są kompensacje mocy biernej, co pozwala na zmniejszenie wysokości opłat – wyjaśnił.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak przekazał lubelski ratusz, od czerwca wprowadzono korektę godzin włączania i wyłączania oświetlenia ulicznego, co również przekłada się na zmniejszenie zużycia energii. Chodzi o wcześniejsze o około 30 minut wyłączanie oświetlenia w porze porannej oraz późniejsze o 5 minut jego włączanie w porze popołudniowo-wieczornej. Przekłada się to na oszczędności w kwocie około 75 tys. zł za czerwiec oraz około 170 tys. w następnych miesiącach.

Jednak z uwagi na wpływające w ostatnim czasie wnioski mieszkańców i zbliżający się okres jesienno-zimowy, zrezygnowano z późniejszego włączania oświetlenia w porze popołudniowo-wieczornej. Nadal natomiast obowiązuje zmiana w godzinach porannych i wcześniejsze o około 40 minut wyłączanie oświetlenia – dodała Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Poinformowała również, że na podstawie szczegółowej analizy zużycia ciepła w miejskich placówkach oświatowych, tam gdzie było to możliwe, zdecydowano o obniżeniu temperatury ogrzewania w szkołach o ok. 1 st. Celsjusza – jak zaznaczyła – bez pogorszenia komfortu cieplnego w tych obiektach.

Regulacja parametrów węzła cieplnego w placówkach oświatowych już się rozpoczęła i potrwa do końca października. Dodatkowo, prowadzone są spotkania z dyrektorami placówek oświatowych, podczas których przedstawiamy możliwości oszczędzania oraz racjonalnego korzystania z energii cieplnej. Średnie obniżanie temperatury w pomieszczeniach o 1 st. Celsjusza w sezonie grzewczym pozwala na zredukowanie zużycia ciepła o 5-8 proc., nie obniżając tym samym komfortu cieplnego – wyjaśniła Góźdź.

Przekazała, że aktualnie nie jest planowana rezygnacja z miejskiej iluminacji świątecznej, ale pod uwagę brana jest zmiana sposobu i godzin jej funkcjonowania. –Aktualnie analizowane są także możliwości ograniczenia zużycia energii elektrycznej elementów oświetlenia na Placu Litewskim czy deptaku, w szczególności iluminacji fontann, budynków, pomników i drzew, mając jednocześnie na uwadze konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w tym centralnym punkcie miast – dodała.

Źródło: Gabriela Bogaczyk/PAP

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 251 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram