17 marca 2022

Będzie nowy „niezależny system monetarny”. Pracują nad nim Chiny i Eurazjatycka Unia Gospodarcza

(pixabay.com)

Pekin odpowiedział na „aroganckie” zachowanie Stanów Zjednoczonych, domagających się nieudzielania pomocy wojskowej i gospodarczej Rosji w związku z agresją na Ukrainę. Jeszcze w tym miesiącu ma być ogłoszony pierwszy wspólny projekt Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) i Chin w sprawie tworzenia niezależnego międzynarodowego systemu monetarnego. Ponadto Pekin zapowiedział, że nie zrezygnuje z „normalnej współpracy gospodarczej i handlowej z Rosją”.

Podczas siedmiogodzinnego spotkania w Rzymie doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’a Sullivana i chińskiego dyrektora Komisji Spraw Zagranicznych oraz członka Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin Yang Jiechi omawiano sprawy wojny na Ukrainie i współpracy Pekinu z Moskwą, kwestię Hongkongu, Tajwanu, Korei Północnej i szereg innych spraw międzynarodowych.

Sullivan miał przestrzegać Chiny przed większym zaangażowaniem w relacje z Rosją, w tym zwłaszcza przed udzieleniem jej jakiejkolwiek pomocy wojskowej i gospodarczej. Apelował również o większe zaangażowanie Chin w celu pokojowego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Ponadto wysoki rangą urzędnik administracji Bidena wyraził obawy Waszyngtonu odnośnie „prowokacyjnych” działań Pekinu w Cieśninie Tajwańskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

Jiechi z kolei zażądał respektowania przez USA „polityki jednych Chin”. Odrzucił amerykańskie groźby i odparł, że Pekin będzie współpracował z Rosją na „normalnych zasadach”. Oznajmił, że Chiny sprzeciwiają się sankcjom, zwłaszcza teraz, gdy gospodarka światowa cierpi z powodu Covida. Tłumaczył, że kolejne ograniczenia nakładane na niektóre państwa jedynie spowodują szok i negatywnie odbiją się na gospodarce światowej, blokując ożywienie gospodarcze.

Wkrótce po spotkaniu w Rzymie, które miało miejsce 14 marca br. chińskie media państwowe zasugerowały Rosji, aby skorzystała z chińskiego systemu płatności międzybankowych (CIPS) w celu rozliczenia transakcji handlowych, które zostały zablokowane w następstwie usunięcia siedmiu rosyjskich banków z systemu SWIFT. Wezwano także do używania juanów w handlu dwustronnym.

Rzecznik chińskiego MSZ Zhao Fijian zapowiedział, że Chiny i Rosja będą nadal prowadzić „normalną współpracę gospodarczą i handlową w duchu wzajemnego szacunku, równości i wzajemnych korzyści”. Jednocześnie zaapelował, by Waszyngton nie podważał ich uzasadnionych praw i interesów.

Z kolei państwowa gazeta „Defence Times” poinformowała, że jeszcze do końca marca br. ma pojawić się pierwszy projekt niezależnego międzynarodowego systemu monetarnego i finansowego Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) i Chin. W artykule dotyczącym relacji chińsko-rosyjskich skoncentrowano się na ustanowieniu nowych zasad systemu monetarnego, zastępującego dolara amerykańskiego juanem.

Poinformowano o rozpoczęciu przez kraje EUG: Armenię, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Rosję wraz z Chinami tworzenia nowego systemu rozliczeń finansowych. Pierwszy projekt systemu, który ma być przedstawiony do końca marca, przewiduje zasady mierzenia siły walut zaangażowanych krajów i handlu towarami.

 „Po tym, jak kraje zachodnie kierowane przez USA i Wielką Brytanię opuściły kurtynę nowej zimnej wojny, proces integracji gospodarczej w regionie euroazjatyckim przyspieszył” – napisano, zaznaczając, że to wspaniała wiadomość dla Chin i krajów członkowskich EUG, a zła dla USA i innych państw zachodnich.

Wskazano, że po tym, jak Zachód zamroził setki miliardów dolarów rosyjskich rezerw walutowych, Moskwa musiała poszukać rozwiązania, jak zapewnić sobie długoterminową stabilność gospodarczą. A tę może gwarantować nowy system rozliczeń finansowych EUG-Chiny.

„System rozliczeń renminbi-rubel przyniesie niezwykle genialne wyniki, podczas gdy dominacja dolara amerykańskiego będzie słabła” – oceniono. Zdaniem medium, USA i Wielka Brytania chcą powstrzymać Chiny przed dostarczaniem Rosji rezerw denominowanych w juanach.

W innej rządowej gazecie: „People’s Daily” Diao Daming, profesor nadzwyczajny Szkoły Studiów Międzynarodowych na Renmin University of China zaznaczył, że „ślepe nakładanie sankcji tylko skomplikuje sytuację rosyjsko-ukraińską. Konieczne jest poszukiwanie kompleksowego rozwiązania kwestii Ukrainy poprzez dialog i konsultacje”.

Profesor dodał, że amerykańska presja na Chiny w sprawie reakcji wobec Rosji jest „bezcelowa i nierozsądna”. Diao uważa, że sankcje nałożone na Rosję również są bezcelowe.

Po rozmowach w Rzymie Amerykanie postanowili udzielić jeszcze większej pomocy wojskowej Ukrainie w postaci dronów i systemów obrony przeciwlotniczej o wartości około 800 mln dolarów. Prezydent USA Joe Biden po raz kolejny nazwał prezydenta Rosji Władimira Putina „zbrodniarzem wojennym”.

Jak na razie Moskwa nie zdobyła żadnego z większych miast Ukrainy, mimo ciężkiego ostrzału i bombardowań.

 Źródło: ynetnews.com, asiatimes.com, ntd.com,

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 461 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram