Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych. Nowe regulacje przewidują przyznanie bezterminowego wsparcia finansowego wszystkim osobom, które otrzymają status działacza opozycji lub osoby represjonowanej w okresie PRL. Zmieniają także zakres czasowy działalności opozycyjnej i wprowadzają możliwość jednorazowego i krótkoterminowego wsparcia.
Ustawa podpisana przez prezydenta zakłada przyznanie nowych świadczeń finansowych dla byłych działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Jednocześnie nowe prawo zmienia definicję ww. statusów, poszerzając zakres czasowy walki z ustrojem PRL. Do tej pory ustawa obejmowała osoby represjonowane w okresie od 1 stycznia 1956 do 4 czerwca 1989. Nowe prawo wydłuża ten czas do 31 lipca 1990.
Wesprzyj nas już teraz!
Regulacje zawarte w ustawie mówią o przyznawaniu bezterminowych świadczeń finansowych na dotychczasowym poziomie. Ustawa przewiduje również przekazanie jednorazowej pomocy finansowej, a także przekazania zapomogi krótkoterminowej na okres do 6 miesięcy. Miesięczna stawka wniosłaby 100 proc. najniższej krajowej emerytury. Byli opozycjoniści będą mogli również korzystać z prawa do korzystania z opieki medycznej poza kolejnością, a także usług farmaceutycznych świadczonych przez apteki.
Ponadto, ustawa tworzy Radę do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych działającą przy Szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, jako organ opiniodawczo-doradczy w sprawach dotyczących działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych.
Źródło: prezydent.pl
WMa