Eutanazja w Belgii jest coraz bardziej popularna. W ciągu roku zanotowano 2000 jej przypadków, co stanowi 2 proc. wszystkich zgonów w tym kraju.
W latach 2008-2013 podwoiła się liczba osób proszących o ten rodzaj śmierci. 65 z nich zdecydowało się na to z powodu depresji. Do eutanazji uciekają się także osoby tracące wzrok, chore na Alzheimera w fazie początkowej, zmęczone życiem, przestępcy seksualni, ludzie w podeszłym wieku i samotni.
Wesprzyj nas już teraz!
Onkolog z katolickiego uniwersytetu w Leuven, Benoît Beuselinck podkreśla, że eutanazja stała się już „śmiercią jak każda inna”. Jego zdaniem doświadczenie Belgii potwierdza teorię równi pochyłej. Gdy tylko naruszymy jasną zasadę mówiącą, że „lekarz nie może bezpośrednio i dobrowolnie zabić chorego”, wówczas znajdą się „coraz liczniejsze wskazania, utrudniające, a nawet uniemożliwiające wytyczenie” wyraźnych granic eutanazji.
– Możemy mówić o zwiększeniu, ale wzrost ten jest prawdopodobnie związany również z dostępnością uprawnionych lekarzy. Musimy pamiętać, że nie znamy liczby przypadków eutanazji nieudokumentowanej, co nie pozwala nam ocenić rzeczywistych rozmiarów zjawiska – powiedział profesor Wim Distelmans, przewodniczący Komisji ds. eutanazji, cytowany przez belgijską agencję prasową Belga.
Komisja jak dotąd nie otrzymała żadnego wniosku o eutanazję od osoby małoletniej. Belgijskie prawo od 2014 roku dopuszcza taką możliwość. Belgia jest jedynym krajem, który dopuszcza eutanazję niezależnie od wieku.
KAI/TVN24
luk