Liczymy, że w tym roku strona belgijska podejmie ostateczną decyzję w sprawie budowy Memoriału Generała Maczka w Roeselare, miejscowości wyzwolonej w czasie II wojny światowej przez polskich żołnierzy z rąk niemieckich. Ekspozycja będzie koncentrować się na wyzwalaniu Flandrii przez 1. Dywizję Pancerną – powiedział PAP ambasador RP w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.
„Jeżeli chodzi o kwestie historyczne dla Polski w Belgii oczywiście najważniejsze jest dziedzictwo 1. Dywizji Pancernej generała (Stanisława) Maczka i rola polskich żołnierzy w wyzwalaniu Flandrii w 1944 roku. To jest jeden z priorytetów ambasady. Bardzo dobrze układa nam się współpraca z przedstawicielami władz miejscowości wyzwalanych przez dywizję generała Maczka. Przykładem jest właśnie Roeselare” – oświadczył ambasador.
Siemianowski kontynuuje w tym mieście przedsięwzięcie, które już zostało zainicjowane przez jego poprzedników. To budowa muzeum upamiętniającego generała Maczka i jego dywizję.
Wesprzyj nas już teraz!
„W ostatnim czasie udało się odsłonić dwa murale przedstawiające generała Maczka. Na jednym jest belgijska harcerka Simonne Brugghe, która pomagała polskim żołnierzom w trakcie wyzwalania Belgii. Na uroczystości, które odbyły się w Roeselare, przyjechała delegacja z Polski, belgijska Polonia i przedstawiciele naszej ambasady. To pierwszy element tego wielkiego projektu, ponieważ murale są umieszczone na ścianach dwóch budynków, pomiędzy którymi znajduje się ten poniemiecki bunkier, w którym będzie muzeum. Teraz piłeczka jest po stronie władz miasta Roeselare, ponieważ to one muszą zainicjować konkretne już działania budowy memoriału” – powiedział ambasador.
Roeselare, podobnie jak wiele miast i wsi belgijskiej Flandrii – wśród nich Poperinge, Ieper, Tielt, Aalter, Gandawa, Sint Niklaas, Beveren-Waas, Merksplas – zostało wyzwolone przez polskich żołnierzy.
Polska chce stworzyć stały punkt w Belgii opowiadający historię generała Maczka i 1. Polskiej Dywizji Pancernej. By zrealizować ten cel, ambasada RP w Brukseli przez pewien czas poszukiwała lokalizacji we Flandrii i ostatecznie wybrała Roeselare. Nawiązała współpracę z miastem, by wspólnymi siłami stworzyć w Belgii memoriał.
PAP
oprac. PR