1 marca 2013

Belgijski parlament debatuje nad eutanazją dla nieletnich

(fot. Klever / commons.wikimedia.org, licencja cc)

W belgijskim parlamencie rozpoczęto debatę dotyczącą rozszerzenia eutanazji na nieletnich. Aktualnie zabójstwo na życzenie dopuszcza się w tym kraju legalne od 18 roku życia. Jednak eutanazja dzieci już jest praktykowana. Zdaniem zwolenników ustawy ma być ona zatem prawnym usankcjonowaniem praktyki, która i tak występuje.


Lekarze potrzebują struktury prawnej, w ramach której mogliby dokonywać eutanazji dzieci – powiedział Dominique Biarent, dyrektor oddziału intensywnej terapii w Dziecięcym Szpitalu Uniwersyteckim w Brukseli. – Wszyscy o tym wiemy – dodał. Z drugiej strony Chris Van Geet z Leuven University powiedział, że zmiany stanowią „poważny problem etyczny”. Eutanazja jest legalna w Belgii od 2002 r. W 2011 r. większość z 1133 zarejestrowanych przypadków zabójstwa na życzenie dotyczyła osób cierpiących na nowotwory. Propozycje zmian trafiły do parlamentu w grudniu. Zakładają one także legalizację zabijania chorych na Alzheimera.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Skoro uzasadnieniem legalizacji eutanazji jest to, że jest ona częstą praktyką to równie dobrze można by zalegalizować inne zbrodnie, takie jak gwałt czy rabunek”, napisał publicysta Cassy Fiano na łamach liveaction.org. Fiano zauważa, że istnieje wiele sytuacji, które w przypadku legalizacji będą uważane za wystarczające do dokonania eutanazji. Rodzicom będzie łatwiej zabić dziecko, które uległo wypadkowi samochodowemu. Inny przykład to żądania zdesperowanego nastolatka żądającego eutanazji i unikającego kontaktów z rodzicami. Jeśli akceptacja rodziców nie będzie wymagana, to najprawdopodobniej uzyska on zgodę na śmierć.

 

Oprócz Belgii eutanazja w Europie jest legalna także w Holandii, Luksemburgu i Albanii. Wspomagane samobójstwo jest dopuszczane także w Niemczech. Z kolei prawodawstwo Szwajcarii dopuszcza przepisanie śmiertelnej dawki środka nasennego, który musi jednak być zażyty samodzielnie przez chorego. Przeprowadzaniem eutanazji w tym kraju zajmuje się głównie Dignitas – niesławna szwajcarska organizacja, założona w 1988 r. Zabija swoich klientów przez podanie pentobarbitalu sodu. Organizacja zapewnia też osoby służące jako świadkowie przy procedurze. Zgodnie ze Szwajcarskim prawem jeden z trzech świadków musi być osobą, która nie odnosi korzyści spadkowych.

 

Wiele wskazuje na to, że coraz więcej krajów będzie legalizować eutanazję, a w tych, w których ona jest legalna przepisy będą dalej liberalizowane. Przyczyną jest odchodzenie społeczeństw i ustawodawców od chrześcijańskich fundamentów. Religijny światopogląd zastępowany jest przez utylitaryzm i hedonizm. Osoby stare i chore uznawane są za ciężar. Do tego dochodzi argument kosztów, jaki stanowią oni dla zsocjalizowanej opieki społecznej. Cywilizacja śmierci wciela w czyn pomysły narodowych socjalistów, choć uzasadnia je „litością” i „chęcią niesienia ulgi w cierpieniu”.

 

 

Źródła: liveactionnews.org / business-standard.com

Marcin Jendrzejczak

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram