Wydarzenia na Bliskim Wschodzie potwierdzają uwagi poczynione przez Benedykta XVI w trakcie wykładu w Ratyzbonie w 2006 roku. Ojciec święty przytoczył wówczas pytanie postawione przez bizantyjskiego cesarza Manuela II perskiemu uczonemu: „Wskaż mi, co nowego wniósł Mahomet; wtedy znajdziesz tylko to, co złe i nieludzkie, jak choćby to, że nakazał szerzyć mieczem wiarę, którą głosił”.
„W momencie, w którym piszę ten artykuł, Internet pełen jest obrazów przedstawiających barbarzyństwa najobrzydliwsze od czasów Drugiej Wojny Światowej” – pisze Hilary White. Materiały z Iraku i Syrii „pokazują masowe morderstwa, ukrzyżowania, ścinanie głów, tortury i regularne gwałty; kobiety i dziewczęta masowo uprowadzane są i sprzedawane do niewoli, tysiące osób opuszcza w pośpiechu swe domy, widzimy palenie starożytnych kościołów, klasztorów i sanktuariów”.
Wesprzyj nas już teraz!
Obrazy te – kontynuuje Hilary White – pozwalają ludziom XXI wieku zobaczyć, jak wyglądała ekspansja islamu u jego początków. Ludzie Zachodu obserwują sceny przypominające te z VII wieku, kiedy islam walczył o dominację na Bliskim Wschodzie. Wydarzenia te przypominają o uwagach Benedykta XVI z Uniwersytetu Ratyzbońskiego. Papież wypowiedział je 12 września 2006 r., a więc niemal 8 lat temu. „Wskaż mi, co nowego wniósł Mahomet; wtedy znajdziesz tylko to, co złe i nieludzkie, jak choćby to, że nakazał szerzyć mieczem wiarę, którą głosił”. Przytoczone słowa bizantyjskiego cesarza rozwścieczyły muzułmanów, którzy postanowili dać ujście emocjom poprzez falę „protestów”, przemocy i podpaleń.
Jak stwierdził wówczas papież – bolejąc nad ich odbiorem – słowa cesarza mogłyby zostać uznane za szorstkie, jednak usprawiedliwia je jego osobiste doświadczenie. Zostały bowiem wypowiedziane podczas oblężenia Konstantynopola przez muzułmanów, między 1394 a 1402 r.
Wykład Głowy Kościoła wywołał oburzenie liberalnych krytyków, zarzucających papieżowi antyislamskie „uprzedzenia”. Fakty nie kłamią: Benedykt XVI miał rację. Aktualna sytuacja na Bliskim Wschodzie potwierdza zasadność przywoływania słów bizantyjskiego cesarza i postawioną przez niego diagnozę.
Źródło: lifesitenews.com
Mjend