3 września 2014

Berlin: pracownik nuncjatury agentem komunistycznego wywiadu?

Czy kapłan pracujący obecnie w nuncjaturze apostolskiej w Berlinie w czasach zimnej wojny był tajnym współpracownikiem komunistycznego wywiadu? – pyta niemiecki portal „bild.de”.

 

Według internetowego portalu „bild.de”, w latach 1975-1990 ks. Karel Simandl przekazywał informacje z życia Kościoła katolickiego tajnym służbom ówczesnej Czechosłowacji.

 

Jego sprawa znana była już przed 10 laty w Pradze. Wtedy ks. Simandl ustąpił z funkcji sekretarza generalnego Konferencji Biskupów Czeskich i przyznał się do niewłaściwego postępowania. Obecnie pracuje w nuncjaturze apostolskiej w Berlinie. W opinii „bild.de” ks. Simandl przekazywał również informacje dotyczące Kościoła katolickiego w byłej NRD, w tym dokumentacje dotyczące kardynała Joachima Meisnera i biskupa Erfurtu, Joachima Wanke.

 

Dyrektor berlińskiego archiwum Stasi (służb bezpieczeństwa) w Hohenschönhausen, Hubertus Knabe, powiedział portalowi, że Kościół katolicki musi zbadać tę sprawę, a jeśli zarzuty okażą się prawdziwe, wyciągnąć konsekwencje. Jego zdaniem osoba, która zdradzała swoich braci w wierze i donosiła na nich do organów bezpieczeństwa, nie może w dalszym ciągu piastować funkcji w tak dostojnym miejscu, jakim jest nuncjatura.

 

Rzecznik Nuncjatury Apostolskiej w Berlinie powiedział niemieckiej agencji katolickiej KNA, że te zarzuty są “znane od dawna” i odpowiednio wcześniej został o tym poinformowany Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.

 

 

Źródło: KAI

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie