W stolicy Niemiec ruszył pilotażowy program absolutnego zakazu parkowania na niektórych ulicach, dla mieszkańców włącznie. To już kolejna odsłona polityki „przekonywania” Berlińczyków do rezygnacji z samochodu osobowego.
Ofensywnie przeciwko właścicielom aut idą władze dzielnicy Friedrichshain – Kreuzberg. To właśnie tam podjęto decyzję, o czasowej likwidacji miejsc parkingowych w mini dzielnicy Graefkiez, w której mieszka 20 tys. osób.
Władze dzielnicy już od dłuższego czasu prowadzą „proekologiczną” politykę zwężając ulice na rzecz ścieżek rowerowych, czasowo zamykając ulice, które zamieniane są na place zabaw, lub rozszerzając strefy płatnego parkowania. To ma być sposób na przekonanie ludzi do rezygnacji z samochodów na rzecz komunikacji publicznej, rowerów czy miejskich skuterów.
Wesprzyj nas już teraz!
Pomysł podchwyciły władze innych dzielnic. Radni dzielnicy Mitte zapowiedziały już przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami.
Berlin od lat prowadzi konsekwentną politykę wyprowadzania samochodów z centrum miasta. Na ok. 80 proc. ulic obowiązuje już stałe lub czasowe ograniczenie prędkości do 30 km/h. Od lipca wzrosną również opłaty za parkowanie. Dziś za godzinę postoju w stolicy RFN trzeba zapłacić od 2 do 4 euro.
W Polsce już wkrótce może dojść do przyspieszenia agendy uprzykrzającej życie mieszkańcom w imię utopijnych eko-ideałów. Wśród szeregu wytycznych – „kamieni milowych”, przyjętego przez rząd i zaakceptowanego przez Brukselę Krajowego Planu Odbudowy, znajduje się chociażby zapis wprowadzenia tzw. stref czystego transportu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Oznacza to stały lub czasowy zakaz wjazdu na taki obszar samochodem niespełniającym norm emisji spalin. Wśród „kamieni milowych” znajdują się również zapisy zobowiązujące do nałożenia podatków od pojazdów emitujących spaliny.
Parlament Europejski z kolei, w zeszłym tygodniu przegłosował szereg regulacji związanych z częścią pakietu Fit for 55. Według przyjętych przez europosłów zapisów, do 2035 r. na terenie Unii Europejskiej nastąpi m.in. całkowity zakaz produkcji samochodów spalinowych.
Źródło: własne PCh24.pl / interia.pl
PR