Na 24 maja zaplanowano przesłuchanie 90-letniego kard. Josepha Zena. Wezwanie do sądu zbiega się w czasie z ustanowionym przez Benedykta XVI Dniem modlitw za Kościół w Chinach, połączone ze wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Chrześcijan, szczególnie czczonej w sanktuarium Matki Bożej z Sheshan, niedaleko Szanghaju.
90-letni emerytowany biskup Hongkongu został aresztowany 11 maja za rzekomą działalność w „zmowie z obcymi siłami”. Mimo, że został zwolniony z aresztu za kaucją, to nie koniec problemów hierarchy. Jak podaje brytyjski The Guardian, kard. Zen ma stawić się w sądzie 24 maja, gdzie może usłyszeć kolejne zarzuty.
„Źródło z otoczenia kardynała poinformowało, że hierarcha ma stawić się w sądzie 24 maja. Możliwe, że zostanie ponownie zatrzymany w przypadku postawienia kolejnych zarzutów” – czytamy.
Wesprzyj nas już teraz!
Co ciekawe, wezwanie sądowe zbiega się w czasie z ustanowionym przez Benedykta XVI w 2007 r. Dniem modlitw za Kościół w Chinach.
„Pragnę, aby ta data była dla was dniem modlitwy za Kościół w Chinach. Zachęcam was, by obchodzić ten dzień, odnawiając waszą jedność w wierze w Chrystusie Naszym Panu i w wierności Papieżowi, modląc się, ażeby jedność pośród was była głębsza i bardziej dostrzegalna” – pisał papież w 2007 r. W tym kontekście, kard. Zen jest jednym z największych krytyków porozumienia chińsko-watykańskiego z 2018 r., które uzależnia przynależny Stolicy Apostolskiej proces powoływania biskupów od nominacji partyjnych.
„Przypominam wam oprócz tego przykazanie miłości, które dał nam Jezus, aby miłować naszych nieprzyjaciół i modlić się za tych, którzy nas prześladują (…) W tymże dniu katolicy całego świata, szczególnie pochodzenia chińskiego, wyrażą swą braterską solidarność i troskę o was, upraszając u Pana historii dar wytrwania w świadectwie, pewni, że wasze minione i obecne cierpienia dla Świętego Imienia Jezus i wasza nieugięta lojalność wobec Jego Zastępcy na ziemi, zostaną nagrodzone, nawet jeśli niekiedy wszystko mogłoby się wydawać gorzkim niepowodzeniem” – czytamy w Liście do Kościoła w Chinach autorstwa Benedykta XVI.
Źródło: vaticannews.va / lifesitenews.com
PR