Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów podjęła decyzję o skreśleniu z porządku obrad projektu ustawy autorstwa PiS, zakładającego, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który w czasie stanu epidemii przekazał Poczcie Polskiej spis wyborców w związku z wyborami prezydenckimi w 2020 r. nie popełnił przestępstwa. Sejm w czwartek po godz. 10 rozpoczął dwudniowe posiedzenie.
Budzący olbrzymie kontrowersje projekt przewiduje umorzenie trwających w tej kwestii spraw sądowych, a także zatarcie z mocy prawa wyroków, które już zapadły. Pięcioartykułowy projekt dotyczy legalności działań organów samorządowych podczas przygotowywanych wiosną 2020 roku wyborów prezydenckich, w trakcie lockdownu związanego z COVID-19.
Radosław Fogiel, rzecznik PiS pytany przez PAP o powody takiej decyzji odparł, że projekt „wymaga jeszcze ostatnich szlifów”. „Po dodatkowej analizie uznaliśmy, że projekt wymaga jeszcze pewnego doprecyzowania i lekkiego przeredagowania” – wyjaśnił.
Wesprzyj nas już teraz!
Zaznaczył, że Sejm zajmie się na nim być może podczas kolejnym posiedzeniu, które zaplanowano w dniach 15-17 listopada.
„Mimo zwłoki z procedowaniem projektu niezmiennie uważamy, że samorządowcy, którzy przekazali spisy wyborców Poczcie Polskiej działali w imię wartości konstytucyjnych, takich jak ochrona procesu demokratycznego i ochrona zdrowia. Nie naruszyli obowiązujących przepisów, w przeciwieństwie do tych, którzy odmówili przekazania spisów wyborców” – podkreślił Fogiel.
Więcej o projekcie wprowadzającym „bezkarność”
Nowa ustawa bezkarnościowa? Posłowie większości chcą wpłynąć na wyroki sądowe. W tle „epidemia”