– Żądanie udzielania ministrowi zdrowia informacji na temat liczby przypadków związanych z powoływaniem się przez lekarzy na klauzulę sumienia w związku z odmową wykonania aborcji jest bezprawne – ocenia Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
Resort zdrowia skierował do 406 szpitali pisma, z zapytaniem ile razy instytucje te, powołując się na klauzulę sumienia, odmówiły kobietom przeprowadzenia testów prenatalnych lub zabicia poczętego dziecka, u którego stwierdzono chorobę lub wadę genetyczną. O sprawie „tropienia” lekarzy pisał „Nasz Dziennik”.
Wesprzyj nas już teraz!
W opinii Ordo Iuris działania ministra zdrowia są bezprawne. Dlaczego? Na podmiotach leczniczych nie ciąży bowiem obowiązek gromadzenia i przetwarzania takich danych – podkreślają prawnicy Instytutu. Na bezprawność działań wskazuje także fakt, iż obowiązek informowania o liczbie przypadków, w których lekarze powoływali się na klauzulę sumienia, nie wynika ani z uprawnień nadzorczych, ani z uprawnień kontrolnych ministra zdrowia.
– Obowiązek taki nie powstaje ani na gruncie prawa, ani też nie można go nakładać w ramach prowadzenia kontroli medycznej. (…) Czynności kontrolne powinny być organizowane i przeprowadzane zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra zdrowia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania kontroli podmiotów leczniczych. Sposób i tryb zwrócenia się z żądaniem do szpitali o przekazanie informacji o powoływaniu się przez lekarzy na klauzulę sumienia nie spełnia wymogów wskazanych w rozporządzeniu – wskazuje prof. Aleksander Stępkowski, prezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
Źródło: „Nasz Dziennik”
luk