W październiku bez pracy w Unii Europejskiej pozostawało 18 mln 700 tys. osób. To wzrost o 173 tys. osób w porównaniu z danymi z września. Podobno jest to rekord wszechczasów.
Najwyższe bezrobocie odnotowano w Hiszpanii i Grecji. Bez pracy pozostaje tam co czwarty mieszkaniec tych krajów. Statystyki są jeszcze bardziej pesymistyczne, jeśli weźmie się pod uwagę osoby poniżej 25. roku życia. Bezrobocie w tej grupie sięga aż 60 proc. Tę grupę osób określa się mianem „straconego pokolenia.”
Wesprzyj nas już teraz!
– Poziom bezrobocia pozostaje na niedopuszczalnie wysokim poziomie– żalił się niedawno Jonathan Todd, rzecznik Komisji Europejskiej.
Na domiar złego Europa nie może poradzić sobie z recesją. Wśród ekspertów panują kiepskie nastroje. Prognozy nie wskazują by w najbliższym czasie doszło do ożywienia gospodarczego na Starym Kontynencie.
Szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi wyraził jednak nadzieję, że jeśli państwa europejskie wdrożą rygorystyczne programy oszczędnościowe, to być może uda się poprawić sytuację na rynku pracy.
Rzecznik Komisji Europejskiej namawia państwa członkowskie do wdrożenia programów, które funkcjonują w Finlandii, Austrii i Szwecji. Chodzi o oferowanie młodym ludziom w ciągu czterech miesięcy od ukończenia szkoły pracy, stażu, praktyki, albo szkoleń. Europejscy decydenci przekonują, że system jest sprawdzony i zapobiega wysokiemu bezrobociu wśród ludzi młodych.
Najbardziej zagrożeni brakiem wszelkich perspektyw jest młodzież w Grecji, Hiszpanii, Włoszech, na Cyprze i w Portugalii. Najmniej – w Holandii i Austrii, chociaż i tam w ostatnich miesiącach odnotowuje się wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego. Austria na razie ma najniższą stopę bezrobocia w strefie euro, wynoszącą 4,3 proc.
Analitycy prognozują, że w najbliższym czasie poziom bezrobocia wzrośnie w Niemczech i Francji. W tej chwili bez pracy u sąsiada za zachodnią granicą pozostaje 5,4 proc. osób aktywnych zawodowo. We Francji bezrobocie jest dwa razy wyższe i wynosi 10,7 proc.
W Polsce bezrobocie wynosi 12,5 proc. i ma wzrosnąć do końca roku do 13,5 proc. W naszym kraju – podobnie zresztą jak i w innych państwach europejskich – największe problemy ze znalezieniem pracy mają ludzie z wyższym i średnim wykształceniem.
Źródło: Catholic Online, Eurostat, AS.