23 maja 2020

Białoruś funduje procedurę in vitro. Arcypasterz protestuje i wzywa do modlitwy

(Fot. Forum )

Ksiądz arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi, skrytykował decyzję prezydenta Aleksandra Łukaszenki, który podpisał dekret o finansowaniu przez państwo zapłodnienia in vitro.

 

 

Metropolita mińsko-mohylewski swoje stanowisko w tej sprawie zawarł w „Apelu do katolików i wszystkich ludzi dobrej woli”. Napisał między innymi: „Drodzy bracia i siostry, w tym trudnym czasie, gdy doświadczamy pandemii koronawirusa, istnieje inne zagrożenie dla życia ludzkiego. Dekret prezydenta Republiki Białorusi w sprawie wsparcia społecznego niektórych kategorii obywateli przewiduje pierwszą bezpłatną próbę in vitro”.

 

Zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi przypomniał o moralnej niedopuszczalności sztucznego zapłodnienia oraz wyraził sprzeciw wobec finansowania tego zabiegu z publicznych środków „To oznacza, że grzeszny zabieg, sprzeczny z Pismem Świętym i moralną nauką Kościoła, będzie finansowany także z podatków wiernych” – stwierdził w apelu ksiądz arcybiskup.

 

Już w lutym 2019 roku Kościół katolicki na Białorusi zdecydowanie wypowiedział się na temat zapłodnienia in vitro jako „niemoralnej procedury, która degraduje godność osoby ludzkiej i stanowi zagrożenie dla daru życia Bożego”.

 

Ksiądz abp Tadeusz Kondrusiewicz apeluje do katolików i ludzi dobrej woli aby nie godzili się na sztuczne zapłodnienie. „Poczęcie poza aktem małżeńskim, manipulacja zarodkami, ich kriokonserwacja i bycie w stanie „zamrożonym”, banki kobiecych i męskich gamet, surogacja – wszystko, to towarzyszy i jest częścią procedury sztucznego zapłodnienia. Nie możemy w tej sprawie być obojętni, ponieważ jest to moralnie niedopuszczalne” – wskazał arcypasterz.

 

Kościół na Białorusi jest też zaniepokojony rezolucją tamtejszego Ministerstwa Zdrowia „W sprawie stosowania technologii wspomaganego rozrodu”, opublikowaną 13 maja. Dotyczy ona rozszerzenia praktyki sztucznego zapłodnienia. Zgodnie z zapisami decyzji, samotna zdrowa kobieta, która nie ma partnera seksualnego, może zajść w ciążę poprzez zapłodnienie in vitro. „To niewątpliwie zagraża istnieniu rodziny, podważa wartość rodzicielstwa, pozbawia dziecko prawa do obojga rodziców i pełnoprawnej rodziny” – zaalarmował przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi.

 

Na zakończenie pisma ksiądz arcybiskup Kondrusiewicz poprosił wiernych o podjęcie intensywnej modlitwy w intencji świętości życia oraz o modlitwę i posty pokutne w celu przeproszenia Boga za wszystkie grzechy przeciw życiu i rodzinie, które mają dziś miejsce w tym kraju.

 

Bardzo poważnym problemem w państwie Łukaszenki jest również zabijanie dzieci poczętych. Według danych Białoruskiego Narodowego Komitetu Statystycznego, co roku uśmierca się tam około 25 tysięcy dzieci. Według danych Ministerstwa Zdrowia, około 92 procent aborcji wykonuje się do 12. tygodnia ciąży, czyli w okresie legalności tej zbrodni „na życzenie”, w dodatku bezpłatnie. Wskazania medyczne pozwalają na zabicie dziecka w dowolnym momencie trwania ciąży, a przyczyny społeczne dopuszczają możliwość usunięcia ciąży do 22. tygodnia – gdy kobieta jest ofiarą gwałtu lub jeśli decyzją sądu zostanie pozbawiona praw rodzicielskich.

 

 

 Adam Białous

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie