W Mińsku odsłonięty został pomnik o nazwie „Tarcza Ojczyzny”, poświęcony funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa państwowego. Pomnik który upamiętnia miedzy innymi funkcjonariuszy KGB ustawiony został przed siedzibą Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego. W odsłonięciu monumentu wzięli udział szef białoruskiego KGB Walery Wakulczyk i i Aleksander Bortnikow, dyrektor FSB Rosji.
Pomnik ma upamiętniać 95 rocznicę utworzenia organów bezpieczeństwa państwowego. Nawiązuje zatem do powstania radzieckich służb specjalnych. Białoruskie KGB na swojej stronie internetowej poinformowało, że „memoriał jest daniną pamięci tym którzy tworzyli jedną z najsilniejszych służb specjalnych na Świecie”.
Wesprzyj nas już teraz!
Pomnik autorstwa Uładzimira Żbanoua jest wykonany z brązu, mierzy 3,5 m wysokości i 2 m szerokości. Znajdują się na nim trzy płaskorzeźby: Dzierżyńskiego, żołnierza z czasów II wojny światowej symbolizującego wszystkich czekistów walczących z faszyzmem oraz współczesnego pracownika organów bezpieczeństwa państwowego.
Na Białorusi pamięć komunistycznych zbrodniarzy jest wciąż kultywowana. W Mińsku w skwerze naprzeciwko centralnej siedziby KGB stoi popiersie Feliksa Dzierżyńskiego twórcy Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, której spadkobierczynią jest KGB. „Krwawy Feliks” do dziś stanowi wzór dla chcących pracować w białoruskich służbach specjalnych. Zaprzysiężenie nowych funkcjonariuszy KGB odbywa się bowiem corocznie w domu, w którym urodził się Dzierżyński.
Źródło: „Polskie Radio”
luk