Polskie patrole na granicy z Białorusią zostały zaatakowane kamieniami. Agresorami byli zarówno cudzoziemcy, jak i białoruskie służby. Informację tę podał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.
„Kolejny niebezpieczny incydent na granicy Polski i Białorusi. Patrole graniczne zostały zaatakowane kamieniami przez służby białoruskie oraz cudzoziemców. Każdej doby dochodzi do dalszych prób nielegalnego przekraczania granicy Polski. Operacja przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie trwa” – napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
W swoim wpisie odniósł się do informacji Straży Granicznej, która poinformowała, że ostatniej doby 35 osób próbowało dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę.
Wesprzyj nas już teraz!
Do prób nielegalnego przekroczenia granicy doszło na terenie działania placówek Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku (Podlaskie), gdzie miały miejsce próby siłowego przekroczenia granicy.
2 marca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na obszarze 183 miejscowości przy granicy z Białorusią, w tym w 115 w województwie podlaskim i w 68 w województwie lubelskim. Będzie obowiązywało do 30 czerwca 2022 r.
To przedłużenie rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 do 1 marca 2022 r. Wcześniej od 2 września do 30 listopada 2021 r. na tym samym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.
W rozporządzeniu napisano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – „eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego, a w konsekwencji do spowolnienia trwających prac inwestycyjnych związanych z budową bariery technicznego i elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej”.
Podano także, że wydłużony zakaz przebywania w strefie nadgranicznej ma także umożliwić zakończenie budowy tej zapory.
Źródło: PAP
Pach