21 lutego na stronie Białego Domu ukazała się informacja o dotychczasowej pomocy udzielonej Ukrainie przez Stany Zjednoczone: „FACT SHEET: One Year of Supporting Ukraine”.
Administracja prezydenta Joe Bidena podkreśliła, że „w ciągu ostatniego roku Stany Zjednoczone udzieliły krytycznego wsparcia Ukrainie”, ściśle współpracując z rządem w Kijowie. „Przewodzimy światu w zapewnianiu pomocy w zakresie bezpieczeństwa (…) Zintensyfikowaliśmy również udzielanie pomocy finansowej i humanitarnej (…)”. Dodano, że pomoc płynie od międzynarodowej koalicji, która ma być „silniejsza i bardziej zjednoczona niż kiedykolwiek”. Wizyta prezydenta Bidena w Kijowie miała zaś wysłać światu „jasne i mocne przesłanie: jesteśmy zdeterminowani stać po stronie narodu ukraińskiego tak długo, jak to będzie konieczne”.
Wskazując na rodzaj udzielonej pomocy wymieniono m.in. pomoc w zakresie bezpieczeństwa. „Na początku wojny dostarczone przez nas systemy przeciwpancerne i przeciwlotnicze — takie jak 8000 Javelinów i 1600 Stingerów — umożliwiły Ukrainie zwycięstwo w bitwie o Kijów. Wysłana przez nas artyleria i amunicja, takie jak 160 haubic i 38 artyleryjskich systemów rakietowych o wysokiej mobilności, zwiększyły zdolność Ukrainy do obrony swojego terytorium w regionie Donbasu i przeprowadzenia skutecznych kontrofensyw w Charkowie i Chersoniu, odzyskując setki kilometrów terytorium, wyzwalając miasta i wioski poddane niewyobrażalnej rosyjskiej brutalności. Zapewnione przez nas systemy obrony powietrznej i zdolności do zwalczania dronów pomagają Ukrainie chronić ludność i infrastrukturę przed ciągłymi rosyjskimi atakami. Sprzęt pancerny, który wysyłamy – w tym 109 bojowych wozów piechoty Bradley i czołgi – przygotują Ukrainę do przyszłych kontrofensyw i pomogą dostosować się do zmieniających się warunków na polu walki, obronić się przed przyszłymi rosyjskimi atakami”, czytamy.
Wesprzyj nas już teraz!
Poinformowano o wysłaniu ponad miliona sztuk amunicji artyleryjskiej; „ponad 100 000 sztuk amunicji czołgowej kalibru 125 mm; i 100 000 sztuk amunicji do broni strzeleckiej. Udostępniliśmy helikoptery; bezzałogowe statki obrony wybrzeża oraz systemy i sprzęt do zwalczania UAV. A Departamenty Obrony i Stanu wydały plan zapobiegania i przeciwdziałania potencjalnemu nielegalnemu przekierowywaniu broni i sprzętu”.
USA wraz z partnerami europejskimi i Ukrainą powołały Grupę Kontaktową ds. Obrony Ukrainy. Jest to koalicja 50 krajów zajmujących się koordynacją dostaw pomocy w zakresie bezpieczeństwa.
Członkowie tej grupy łącznie przeznaczyli 50 miliardów dolarów na sprzęt i systemy militarne przekazane Kijowowi. Zalicza się do nich m.in.: prawie 700 czołgów oraz tysiące innych pojazdów opancerzonych, ponad 1000 systemów artyleryjskich, ponad dwa miliony sztuk amunicji artyleryjskiej, ponad 50 zaawansowanych wielo-rakietowych wyrzutni rakietowych i przeciwpancernych. Systemy obrony przeciwrakietowej i systemy obrony okrętów. Dołączono pełny wykaz dostarczonej broni i systemów.
Wskazano na pomoc humanitarną. Przekazano tuż po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej ponad 1,9 miliarda dolarów Ukraińcom.
Ameryka zmobilizowała partnerów z agencji ONZ i organizacji pozarządowych, by dostarczać żywność, bezpieczną wodę pitną, schronienie i opiekę medyczną w nagłych wypadkach. Zimą „koalicja kierowana przez USA zapewniła dostawy w celu przywrócenia awaryjnego zasilania i ogrzewania w całym kraju”. W USA przyjęto ponad 267 000 Ukraińców i przekazano europejskim partnerom pomoc o wartości 340 milionów dolarów. W tym wypadku dołączono informację agencji USAID na ten temat. Są jednak one mniej szczegółowe niż dane dotyczące konkretnego sprzętu wojskowego przesłanego do Kijowa.
I tak podano, że przekazano 13 mld dolarów bezpośrednio rządowi ukraińskiemu, aby „pomóc w zaspokojeniu potrzeb Ukrainy w czasie wojny i położyć podwaliny pod pomyślną odbudowę”. Były to środki na finansowanie podstawowych usług publicznych takich, jak: opieka zdrowotna, edukacja i reagowanie kryzysowe. 1,4 mld dolarów przekazano na pomoc humanitarną w celu ratowania życia i zaspokojenia pilnych potrzeb narodu ukraińskiego oraz ponad 800 mln dolarów – na pomoc rozwojową w celu wzmocnienia ukraińskiej sieci energetycznej, instytucji rządowych, rolnictwa, małych przedsiębiorstw i społeczeństwa obywatelskiego w czasie wojny.
„Inwestowano w gospodarkę Ukrainy” i „przygotowywano ją do odbudowy”. Wskazano na pomoc w postaci naprawy krajowych systemów energetycznych i ciepłowniczych, w opłacaniu służby cywilnej itp.
Wysłano zespół reagowania na klęski żywiołowe (DART) i do pomocy zaliczono także kamizelki kuloodporne orazhełmy przekazane reporterom, aby „mogli relacjonować straszne skutki wojny i okrucieństwa popełniane przez rosyjskie siły zbrojne” (ponad 1800 kompletów hełmów i kamizelek). Dostarczono nasiona, nawozy ponad 13 600 rolnikom na Ukrainie (prawie 30 procentom zarejestrowanych przedsiębiorstw rolnych w kraju).
Późną wiosną 2022 r. udzielono natychmiastowej pomocy osobom zagrożonym HIV i gruźlicą na nowo wyzwolonych obszarach Czernihowa i Żytomierza.
W kwietniu 2022 r. USAID przekazało rządowi w Kijowie pierwszą transzę bezpośredniego wsparcia budżetowego USA. Od tego czasu udzieliło łącznie 13 mld dolarów na między innymi pensje 618 000 nauczycieli, 517 000 pracowników służby zdrowia oraz 56 500 ratowników.
W kwietniu 2022 r. USAID dostarczyło 5000 terminali Starlink w ramach partnerstwa ze SpaceX. Wiosną uruchomiono programy grantowe dla firm (wsparto ponad 4200 małych ukraińskich firm w sektorach produkcyjnym, informatycznym (IT) i rolniczym, pomagając utrzymać ponad 47 000 miejsc pracy).
W lipcu 2022 r. rozszerzono pomoc dla rolnictwa, uruchamiając inicjatywę AGRI-Ukraine, inicjatywę o wartości 100 mln USD na wsparcie ukraińskiego sektora rolnego.
Dostarczono ponad 1750 generatorów na terenie całej Ukrainy, 60 koparek do naprawy infrastruktury ciepłowniczej w 48 miastach, 250 dużych namiotów samorządom lokalnym w 25 gminach, żywność, wodę, leki, odzież, grzejniki, koce, paliwo, a także zaoferowano pomoc Bankowi Lwów itd.
Biały Dom podaje, że „aby bronić praw człowieka na Ukrainie i u jej sąsiadów, prezydent Biden uruchomił w marcu 2022 r. Europejską Inicjatywę na rzecz Odporności Demokratycznej (EDRI)”. Na ten cel przekazano Ukrainie prawie 220 mln USD („wspieranie wolności mediów i umożliwienie ukraińskim mediom dalszej działalności podczas wojny, aby przeciwdziałać dezinformacji, zwiększyć bezpieczeństwo aktywistów i słabszych grup społecznych, wzmocnić instytucje demokratyczne i antykorupcyjne oraz wspierać rozliczenia za łamanie praw człowieka i łamanie prawa międzynarodowego”).
Amerykanie zapowiadają pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne.
W ramach sankcji gospodarczych USA wraz z ponad 30 sojusznikami i partnerami „opracowały największy zestaw sankcji i działań kontroli eksportu, jakie kiedykolwiek nałożono na dużą gospodarkę”.
USA wdrożyły lub rozszerzyły ograniczenia wobec 2000 podmiotów.
Nałożono embargo na największe rosyjskie instytucje finansowe i „coraz bardziej ekspansywne restrykcje na towary wojskowe i przemysłowe, które mogłyby wesprzeć rosyjską bazę przemysłu obronnego”. Kongres cofnął przywileje handlowe dla Rosji, zwiększono cła na setki rosyjskich produktów importowanych do Stanów Zjednoczonych.
USA z partnerami udzielili Ukrainie pomocy energetycznej, w tym „pracowano, by przyspieszyć jej transformację energetyczną i zbudować system oddzielony od rosyjskiej energii”. Dostarczyli także ogromne ilości gazu Europie i uwolnili 180 milionów baryłek ropy ze Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej,
Podjęto kroki, by zmniejszyć zagrożenia jądrowe poprzez szkolenia dla służb ratowniczych, monitorowanie czujników promieniowania oraz zapewnienie awaryjnego oleju napędowego i innych środków bezpieczeństwa jądrowego dla elektrowni na Ukrainie.
W zakresie pomocy gospodarczej wypłacono 13 miliardów dolarów dotacji na wsparcie budżetowe dla Ukrainy, wkrótce rozpocznie się wypłacanie kolejnych 9,9 miliarda dolarów, które niedawno zatwierdził Kongres.
USA pracują z MFW, Bankiem Światowym i Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju w celu udzielania dalszego wsparcia Ukrainie.
Źródło: whitehouse.gov
AS
Biden w Warszawie, Chińczycy… w Moskwie. Trwa dyplomatyczna gra
Joe Biden: Rosja nigdy nie napadanie na Polskę ani na inny kraj