Sąd Apelacyjny w Białymstoku nie uznał wniosku prokuratury i podtrzymał decyzję Sądu Okręgowego w sprawie uchylenia aresztu wobec trzech Czeczenów oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Od wtorku są oni już na wolności. Czwarty z oskarżonych, decyzją sądu, opuścił areszt już na początku kwietnia.
Trzej oskarżeni o wspieranie Państwa Islamskiego wyszli z białostockiego aresztu, w którym przebywali dwa lata, po wpłaceniu kaucji od 10 do 30 tys. złotych. Mają oni zakaz opuszczania kraju, połączony z zatrzymaniem paszportów oraz dozorem policji. To efekt wniosku o uchylenie aresztu, jaki w sądzie złożył obrońca oskarżonych.
Wesprzyj nas już teraz!
Nie oznacza to jednak końca procesu w ich sprawie. Następna rozprawa odbędzie się pod koniec maja. Sędzia wyznaczył również kolejne terminy rozpraw – na początku i w drugiej połowie czerwca. Wymiar sprawiedliwości będzie kontynuował czynności z udziałem tłumacza języka czeczeńskiego. To właśnie „jakość 152 rozmów nagranych przez ABW”, stanowiące podstawę prokuratorskiego oskarżenia, budzą, w opinii sędziego, największe wątpliwości.
Czterech Czeczenów, którzy w październiku 2016 roku stanęli przed Sądem Okręgowym w Białymstoku to obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej. Mieszkali oni w Łomży i w Białymstoku. Od ich zatrzymania przez ABW, na początku roku 2015, przebywali oni w białostockim areszcie. W akcie oskarżenia podano, że grupa ta działała od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce, a również w Turcji. Czeczeni mieli tam rekrutować bojowników na tzw. dżihad, oraz zbierać pieniądze (około 9 tys. euro) i kupować sprzęt paramilitarny, który miał być dostarczany dla bojowników ISIS w Syrii i Iraku.
Adam Białous