12 października 2021

Bierność wobec klimatycznej agendy „łamaniem praw dziecka”? ONZ orzekł w sprawie Grety Thunberg

(fot. Anders Hellberg, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

Grupa 15 aktywistów klimatycznych z Gretą Thunberg na czele, zarzuciła władzom Francji, Turcji, Brazylii, Niemiec i Argentyny bierność w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, co ich zdaniem odbije się katastrofalnie na ich przyszłym życiu. W związku z tym w 2019 r. złożyli skargę do ONZ o naruszenie praw dziecka. W poniedziałek zapadł wyrok w tej sprawie.

Działający przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Komitet Praw Dziecka (CRC) orzekł, że nie jest w stanie rozpatrzyć sprawy skargi Grety Thunberg. Uznał natomiast związek przyczynowo-skutkowy pozwu, zakładający wystąpienie poważnych konsekwencji w przyszłości na skutek bierności w sprawach klimatycznych w ostatnich dziesięcioleciach. Ostatecznie komitet przychylił się jednak do argumentacji oskarżanych państw, które wskazały, że aktywiści powinni najpierw złożyć skargi w poszczególnych sądach krajowych.

Ramin Pejan, prawnik organizacji Earthjustice, który pomógł wnieść sprawę, powiedział, że jest „rozczarowany” decyzją komisji. Natomiast Margaretha Wewerinke, zajmująca się „sprawiedliwością środowiskową” uważa wyrok za „przetarcie nowych szlaków w sporach dotyczących klimatu”. Jej zdaniem orzeczenie „bez wątpienia wpłynie na przyszłe wysiłki na rzecz ochrony praw przed zmianami klimatycznymi”.

Wesprzyj nas już teraz!

Dużo poważniejszym aspektem poniedziałkowej decyzji CRC było uznanie, że Komitet może rozpatrywać sprawy nawet wówczas, gdy szkodliwe efekty emisji jednego kraju są odczuwane przez dzieci z innego kraju. CRC monitoruje konwencję o prawach dziecka, do której przystąpiło 196 państw świata. 48 z nich zgodziło się przyjąć procedury pozwalające dzieciom składać skargi w sprawie łamania zapisanych w konwencji praw.

Wzrasta liczba spraw sądowych związanych z kwestiami klimatycznymi. Rada Praw Człowieka ONZ uznała powszechne prawo do czystego środowiska i stworzyła urząd specjalnego sprawozdawcy ds. ochrony praw zagrożonych zmianami klimatycznymi, zaledwie kilka tygodni przed szczytem COP26, który ma się rozpocząć w Glasgow 31 października. Sprawozdawca będzie miał za zadanie określić, w jaki sposób negatywne skutki zmian klimatu wpłynęły na pełne korzystanie z praw człowieka, oraz sformułować zalecenia dotyczące sposobów zapobiegania tym skutkom.

Źródło: tvp.info / aljazeera.com

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(12)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 309 911 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram