18 sierpnia 2021

Narodowe Centrum Bioetyki Katolickiej (NCBC) w Stanach Zjednoczonych przedstawiło wytyczne dotyczące szczepień przeciwko koronawirusowi. Wskazania mają uwzględniać nauczanie Kościoła na temat dobra wspólnego, sumienia i miłosierdzia – podaje Catholic News Agency.

 

Bioetyczny think tank sprzeciwia się obowiązkowym szczepieniom przeciwko Covid-19, jednocześnie stwierdzając, że przyjmowanie tych zastrzyków jest moralnie dopuszczalne.

Wesprzyj nas już teraz!

„Wypełniając swoją misję, NCBC czerpie z pełnego zakresu nauk Kościoła, w tym nauk społecznych, które dostarczają wskazówek dotyczących odpowiedniego szacunku dla osób przy jednoczesnym budowaniu dobra wspólnego” – czytamy w oświadczeniu z 17 sierpnia.

W Stanach Zjednoczonych biskupi w poszczególnych diecezjach wydają sprzeczne zalecenia dotyczące tej kwestii. Jedni sugerują, że nie można powoływać się na sprzeciw sumienia, inni uważają wręcz przeciwnie – że jest to jak najbardziej uzasadnione, o ile ktoś ma dobrze ukształtowane sumienie.

Kilku biskupów w Kalifornii i archidiecezji nowojorskiej poinstruowało księży, aby nie publikowali religijnych listów usprawiedliwiających katolików, którzy sprzeciwiają się obowiązkowi szczepień. Z kolei hierarchowie w Kolorado i Dakoty Południowej wzywają do przestrzegania „klauzuli sumienia”.

NCBC zauważyło „z wielkim smutkiem coraz bardziej zaciekłą retorykę, a nawet przemoc związaną z debatami na temat obowiązku szczepień”. Think tank wskazał, że „frustracja i gniew dochodzące z każdej strony muszą zostać przemienione przez miłosierdzie i zrozumienie dla wszystkich naszych braci i sióstr”.

Centrum Bioetyczne przypomina, że „Kościół zachęca ludzi do szczepień przeciwko Covid-19, mimo że obecnie dostępne w USA preparaty mają pośredni związek z aborcją poprzez zastosowanie pewnych linii komórkowych”.

Autorzy wskazali, że amerykański episkopat wezwał do dostarczania szczepionek niezwiązanych z aborcją. Jednocześnie stwierdzili: „Zezwolenie FDA na zastosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych szczepionki, która nie opierałaby się na produkcji i/lub testowaniu linii komórkowych pochodzących z aborcji, usunęłaby główną dla wielu przeszkodę w szczepieniu przeciw Covid-19”.

Think tank wskazuje ponadto, że „wymagane jest rozeznanie sumień poinformowanych przez nauczanie Kościoła, a także konieczne są wszystkie elementy dobrowolnej i świadomej zgody na jakąkolwiek interwencję medyczną”.

Centrum sugeruje, że nieodzowne jest uwzględnienie „zarówno szacunku dla wspólnego dobra, jak i sumienia, tak jak zrobiła to Kongregacja Nauki Wiary w grudniu 2020 r.”. Papieski urząd stwierdził wówczas, że ​​„szczepienie nie jest z reguły obowiązkiem moralnym” i „dlatego musi być dobrowolne”. Dodał, że moralność szczepień zależy zarówno od obowiązku dążenia do dobra wspólnego, jak i obowiązku ochrony własnego zdrowia oraz że w przypadku braku innych środków dla zatrzymania lub nawet zapobieżenia epidemii, dobro wspólne może wymagać zaszczepienia się.

Kongregacja dodała także, że ci, którzy ze względu na sprzeciw sumienia odrzucają możliwość zaszczepienia wakcynami wyprodukowanymi z linii komórkowych z abortowanych płodów, powinni zrobić wszystko, co w ich mocy, aby nie zarazić siebie i chronić innych przed infekcją.

NCBC uważa, że decyzja o przyjęciu wakcyny przeciwko Covid-19 jest złożona i trudna, a instytucje – w tym katolickie organizacje opieki zdrowotnej – muszą uwzględniać nie tylko dobro osób, ale także ich sprzeciw sumienia.

Nawet Joint National Hospital Association zaznaczyło w zeszłym miesiącu, że „obowiązkowe zasady szczepień wymagają odpowiednich dostosowań ze względów medycznych lub religijnych”.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 37 300 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram