27 marca 2024

Biograf papieża: Franciszek wprowadził Kościół w epokę postmodernizmu

(fot. prtscr/ ted.com)

Franciszek wprowadził Kościół w nową epokę – to Kościół postmodernizmu, świata postsekularnego. Gdy pojawił się na balkonie Bazyliki św. Piotra w 2024 roku było już jasne, że nadchodzi wielka zmiana – mówi biograf Franciszka, Austen Ivereigh.

Austen Ivereigh powiedział w rozmowie z portalem Katholisch.de, że na konklawe w 2005 roku pracując dla kardynała Cormaca Murphy-O’Connora z Anglii wiele słyszał o Jorge Mario Bergoglio. Istniały oczekiwania, że zostanie wybrany papieżem już wówczas. Tak się nie stało, ale kiedy wybór nastąpił w 2013 roku Ivereigh miał już całą masę informacji, co pozwoliło mu szybko ogłosić biografię Franciszka.

W momencie, w którym Bergoglio pokazał się w marcu 2013 roku na balkonie Bazyliki św. Piotra wiedziałem, że oznacza to ważną zmianę kierunku dla Kościoła – stwierdził dziennikarz.

Wesprzyj nas już teraz!

Na spotkaniach przed konklawe [2013] było wielkie oczekiwanie reform. Ktokolwiek zostałby wybrany, musiałby dotknąć tych tematów. […] Franciszek często sam o tym mówił, że jego reformy są tak naprawdę zlecone przez jego współbraci, którzy właśnie do tego go wybrali – dodał.

Jak powiedział, Franciszek rozpoczął budowę czegoś nowego.

Kościół epoki postmodernizmu, świata postsekularnego, lub jak kto chce to nazwać. Myślę, że gdy za kilka dziesięcioleci będziemy patrzeć wstecz na jego pontyfikat, zobaczymy w tym jego wielkie dzieło. Wprowadził Kościół w nową epokę – powiedział dziennikarz.

Pytany o zdrowie Franciszka Ivereigh stwierdził, że ten nie ma większych problemów; cierpi z powodu kolan i słabych płuc, ale to nie są bardzo poważne sprawy. 

[Papież] jest w dobrej kondycji psychicznej, mogę to zdecydowanie potwierdzić na podstawie naszych ostatnich spotkań. Jego inteligencja i spostrzegawczość nie były w żadnym razie słabsze. Widać jednak, że brakuje mu trochę energii. Wielki pęd do czynów ma już za sobą, teraz już tak nie jest. Stał się o wiele spokojniejszy. Podróżuje mniej i krócej – powiedział.

Według Ivereigha Franciszek uważa jednak, że nadal może dobrze zarządzać Kościołem. Gdy uzna, że jest inaczej, może zrezygnować.

Źródło: Katholisch.de

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram