Biograf papieża, dziennikarz Austen Ivereigh, poinformował, że papież Franciszek osobiście potwierdził doniesienia dotyczące pozbawienia kardynała Raymonda Leo Burke’a pensji oraz mieszkania w Rzymie.
Ivereigh napisał na ten temat na stronie „Where Peter Is”, anglojęzycznym portalu, który reprezentuje skrajnie profranciszkową linię, tłumacząc każde posunięcie papieża. Dziennikarz podał, że spotkał się z papieżem w poniedziałek; Franciszek miał mu powiedzieć, że informacje dotyczące kard. Burke’a są prawdziwe.
„W czasie naszej rozmowy Franciszek powiedział, że zdecydował pozbawić kardynała Burke’a kardynalskich przywilejów – jego mieszkania i pensji – bo są one używane przeciwko Kościołowi. Powiedział mi, że chociaż decyzja nie jest tajemnicą, nie chciał jej publicznie ogłaszać, ale tego samego dnia sprawa wyciekła do mediów” – napisał Ivereigh. Rzeczywiście kilka godzin wcześniej informacje na temat planów Franciszka podała „La Nuova Bussola Quotidiana”.
Wesprzyj nas już teraz!
Media informowały, że Franciszek określił kard. Burke’a mianem „swojego wroga”. Według Ivereigha Franciszek tak nie zrobił; papież miał powiedzieć dziennikarzowi, że nie użył tych słów. „Nigdy nie użyłem słowa «wróg» ani zaimka «mój». Po prostu ogłosiłem decyzję na spotkaniu szefów dykasterii, bez udzielania szczegółowych wyjaśnień” – miał powiedzieć papież.
Jak dotąd kard. Burke nie otrzymał żadnej oficjalnej informacji w tej sprawie.
Kard. Raymond Leo Burke jest znanym krytykiem wielu poczynań Franciszka, zwłaszcza w dziedzinie teologii moralnej. Od 2014 roku konsekwentnie krytykuje dopuszczanie do Komunii świętej rozwodników w powtórnych związkach. Jest współautorem słynnych „dubiów”, zapytań do papieża z 2016 roku, wysłanych w odpowiedzi na publikację adhortacji Amoris laetitia. Pytania dotyczyły właśnie Komunii świętej i rozwodników oraz tego, czy obowiązuje nadal nauczanie św. Jana Pawła II dotyczące teologii moralnej. Ostatnio wraz z czterema innymi kardynałami wysłał do Franciszka kolejne dubia, dotyczące między innymi błogosławienia związków LGBT czy kapłaństwa kobiet.
Niedawno papież Franciszek usunął z urzędu biskupa diecezji Tyler w Teksasie, Josepha Stricklanda. Decyzję odczytano powszechnie jako ostrzeżenie dla całości Episkopatu USA, który pozostaje w pewnym konflikcie z papieżem, zwłaszcza w takich sprawach jak podejście do aborcji. Raymond Burke został w 1994 roku biskupem La Crosse w stanie Wisconsin. W 2003 roku został arcybiskupem St. Louis w stanie Missouri. W 2008 roku został prefektem najwyższego sądu watykańskiego, Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Z tej funkcji papież Franciszek odwołał go w 2014 roku. Uczynił go patronem Zakonu Maltańskiego, ale wkrótce odebrał mu wszelką władzę nad Zakonem, mianując swojego specjalnego delegata do Zakonu.
Pierwsze doniesienia o możliwych sankcjach wobec kardynała Burke’a pojawiły się już kilka tygodni temu, jeszcze zanim Stolica Apostolska ogłosiła odebranie diecezji Tyler bp. Josephowi Stricklandowi.
Źródło: lifesitenews.com
pach
Kard. Burke straci mieszkanie i emeryturę? Watykaniści mówią o planach Franciszka