Biskup Ronald W. Gainer z diecezji Harrisburg w Stanach Zjednoczonych apeluje do papieża w sprawie karmelitanek z Fairfield w Pensylwanii. W związku z watykańską konstytucją Cor orans, karmelitanki powinny poddać się szeregowi zmian; chcą jednak pozostać lojalne wobec swojego tradycyjnego charyzmatu, który wywodzi się od św. Teresy z Avila. Biskup poprosił Stolicę Apostolską o udzielenie im dyspensy.
2 marca w sieci opublikowany został dokument na temat karmelitanek, wyprodukowany przez Lux Veritatis Media. Jak pisze producent: „Film ma na celu pokazać kontrkulturowe, niezależne życie codzienne karmelitanek z Fairfield w Pensylwanii ich własnymi oczami; ma też przedstawić doświadczenia wielu wolontariuszy i osób wspierających ich wspólnotę. Rzuca też światło na pytania, jakie wzbudza w tej wspólnocie konstytucja Cor orans i wyjaśnia, dlaczego karmelitanki pragną uzyskać dyspensę od Cor orans”.
W filmie wypowiada się również bp Ronald W. Gainer z Harrisburga. Hierarcha wskazuje, że jest pod wielkim wrażeniem wiary i radości życia zakonnic. Karmelitanki same wytwarzają konsumowaną przez siebie żywność, szyją ubrania, nie używają elektryczności ani wody bieżącej. Są całkowicie odseparowane od świata. Jednak na gruncie konstytucji Cor orans powinny zmienić swój sposób życia.
Wesprzyj nas już teraz!
Dokument domaga się od autonomicznych klasztorów łączenia się w większe federacje, a to oznacza, że zakonnice musiałyby niekiedy opuszczać klasztor celem wzięcia udziału w spotkaniach. Jak powiedziała matka przełożona z Fairfield, oznaczałoby to „wtargnięcie w duchową rodzinę”, bo zakonnice musiałyby kontaktować się z osobami o innej formacji. To oznacza, że naruszeniu mógłby ulec swoisty modus vivendi karmelitanek.
Jak wskazał bp Gainer, składając śluby wieczyste karmelitańska zakonnica zakłada na twarz czarny woal, co ma wskazywać, że przestaje być widzialna dla świata. To, co proponuje Cor orans, jest niezgodne z karmelitańską tradycją, która oparta jest o samowystarczalność danej wspólnoty.
Według biskupa udzielenie karmelitankom dyspensy jest potrzebne, bo dostosowanie się do Cor orans byłoby dla nich zbyt uciążliwe. Dyspensa byłaby wręcz wyrazem „działającej w Kościele łaski Chrystusa”.
Według krytyków konstytucji Cor orans, którą przygotowała Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kierowana przez kard. João Braz de Aviz, dokument wymierzony jest w zakony kontemplacyjne; może też prowadzić do skłaniania wszystkich zakonników i zwłaszcza zakonnic do uczestnictwa w liturgii posoborowej.
Źródło: LifeSiteNews.com
Pach