Biskup ordynariusz Erfurtu Ulrich Neymeyr popiera budowę nowego meczetu w swoim mieście. Jego zdaniem zgoda na budowę jest konieczna gwoli wolności religijnej muzułmanów.
Jedynym zastrzeżeniem, jakie wyraził biskup, jest konieczność dostosowania mającej powstać budowli do architektonicznego charakteru okolicy.
Wesprzyj nas już teraz!
Wyrażając aprobatę dla samej idei budowy meczetu biskup powołał się na dokument opublikowany w 2008 roku przez niemiecki Episkopat. Biskupi nie negowali prawa muzułmanów do wznoszenia własnych świątyń, apelując jednak, by meczety pasowały do zastanej architektury miejsca i nie wpływały na odbiór estetyczny pomników czy innych charakterystycznych budowli. Biskupi zauważyli też, że dla społecznej akceptacji meczetu konieczne jest otwarcie islamskiej wspólnoty na ludność niemiecką. Także ten warunek przypomniał teraz bp Neymer przemawiając na dorocznej diecezjalnej konferencji prasowej.
Hierarcha odniósł się też do najczęściej jego zdaniem podnoszonego argumentu przeciwników budowy nowych meczetów w RFN. Ich zdaniem, tłumaczył biskup, nie należy pozwalać muzułmanom na wznoszenie własnych świątyń w Niemczech tak długo, jak chrześcijanie nie mogą budować kościołów w krajach arabskich.
Ordynariusz erfurcki powiedział, że takie postawienie sprawy nie ma nic wspólnego z podstawowym prawem muzułmanów w Niemczech do wolności religijnej i obu problemów nie można ze sobą wiązać. Bp Neymeyr podkreślił, że takie jest stanowisko całego episkopatu wyrażone 8 lat temu. Ci, którzy domagają się wolności religijnej w innych krajach nie mogą odmawiać jej we własnym, kontynuował.
Przeciwko budowie meczetu w Erfurcie protestuje przede wszystkim Alternatywa dla Niemiec, tak jak w pozostałych regionach byłego NRD w tym mieście silna. Świątynię zamierza postawić wspólnota Ahmadijja, obecnie z siedzibą w Londynie, skupiająca około 10 milionów wyznawców na całym świecie. Meczet w Erfurcie będzie po meczetach w Lipsku i Chemnitz trzecim współczesnym meczetem w Niemczech wschodnich, wyłączając Berlin. Na jego wzniesienie w ubiegłym tygodniu zgodę wyraził turyński parlament.
Pach
Źródło: Katholisch.de