16 lutego 2016

Biskup Erwin Krautler zachęca niemieckich biskupów do „przemyślenia” celibatu

(Biskup Erwin Kräutler. Fot. Photo Jessica Gow / SCANPIX / Kod 10070 / FORUM)

Biskup Erwin Kräutler – biskup senior prałatury terytorialnej Xingu ­ wezwał niemiecki Episkopat do namysłu i dyskusji nad alternatywami dla życia kapłańskiego przeżywanego w celibacie. Austriacki hierarcha należy do grona duchownych promujących głębokie zmiany w dyscyplinie Kościoła.

 

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla niemieckiej Katolickiej Agencji Prasowej (KNA) bp Erwin Kräutler stwierdził, że „zadaniem każdego jest namysł” nad alternatywnymi dla celibatu drogami przeżywania kapłaństwa. Hierarcha stwierdził, że sam papież Franciszek zachęcał go do stawiania „odważnych propozycji”. I choć Ojciec Święty nie zmieni niczego na własną rękę z dnia na dzień, to Episkopat Niemiec powinien – jego zdaniem – pracować nad konkretnymi rozwiązaniami.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Biskup dodał, że w prałaturze, którą kierował, ze względu na przeszkody natury geograficznej i niedobór księży ok. 70 proc. katolików może przystąpić do Eucharystii zaledwie trzy, cztery razy do roku. Poza tym dostępna jest dla nich tylko liturgia Słowa Bożego. – Nie chodzi tyle o dyskusję nad celibatem, ale o wspólnoty wyłączone z niedzielnego świętowania Eucharystii  – mówi biskup.

 

Hierarcha nie jest jednak przekonany, czy dobrym wyjściem z trudnej sytuacji byłoby wyświęcanie na kapłanów żonatych mężczyzn, tak zwanych viri probati (łac. sprawdzonych mężów). – Kto czyni mężczyznę vir probatus, kto lub jakie forum ma decydować, czy przyznać jednemu człowiekowi ten atrybut, a drugiemu nie? – pyta biskup. Jego zdaniem nie wszyscy księża żyjący w celibacie są tak naprawdę viri probati.

 

Kräutlerowi nie podoba się też, że takie rozwiązanie już na samym wstępie wyklucza… „wyświęcanie” kobiet. A to właśnie dopuszczenie kobiet do kapłaństwa mogłoby być – podkreślał – jakimś rozwiązaniem… Biskup twierdzi, że sformułowany przez Jana Pawła II w „Ordinatio sacerdotalis” zakaz wyświęcania kobiet ma „trwałe oddziaływanie”, ale „nie jest prawdą wiary ani dogmatem”.

 

Źródło: Kathpress.co.at

pach

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 191 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram