Niemieccy biskupi debatowali z osobami świeckimi na temat sytuacji rodziny. Choć nie wznoszono radykalnych postulatów, to po raz kolejny sugerowano odejście od tradycyjnego rozumienia małżeństwa. Hierarcha, który kierować będzie archidiecezją berlińską, sugerował, by przemyśleć na nowo to, czym jest sakramentalne małżeństwo.
W związku ze zbliżającym się synodem niemiecki episkopat zorganizował debatę na temat rodziny. Wzięli w niej udział przedstawiciele Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików (ZDK) – znanego m.in. z wezwań do uznania związków homoseksualnych i dopuszczania do Komunii rozwodników żyjących w grzechu ciężkim. Choć postępowi świeccy z ZDK spotkali się z krytyką ze strony kilku hierarchów, dalej traktowani są jako przedstawiciele najważniejszej organizacji katolickiego laikatu.
Wesprzyj nas już teraz!
Podczas debaty zorganizowanej czwartek 18. maja w Berlinie przez biskupów i ZDK głos zabrali między innymi: rozwodnik żyjący w nowym związku, homoseksualista oraz katoliczka – matka pozostająca w nieformalnym związku z niewierzącym. Debata miała oczywiście na celu lepsze przygotowanie duchownych i wiernych do… nadchodzącego synodu.
Nie wiadomo dokładnie, jaki był przebieg spotkania, bo nie udostępniono szczegółowego sprawozdania. Przewodniczący episkopalnej Komisji ds. Małżeństwa i Rodziny, bp Heiner Koch, powiedział, że wyznania wiary, jakich był świadkiem na debacie, zrobiły na nim duże wrażenie. Podkreślił, że trzeba prowadzić dialog oraz okazywać szacunek każdemu człowiekowi. – Nie chodzi o rozwiązłą seksualność, ale człowieka i seksualność zintegrowaną w jego osobowości – powiedział hierarcha, mianowany niedawno arcybiskupem Berlina. Dodał, że musimy „zadać sobie pytanie, czym jest sakrament i kościelne rozumienie małżeństwa”. Jego zdaniem „można to zrozumieć jedynie w związku z kwestią powołania i naśladownictwa”.
Podczas debaty podkreślono też znaczenie wielodzietnych rodzin i konieczność pamiętania o ich istnieniu. Zaapelowano ponadto o „świadome przyjmowanie do wiadomości różnorodności rodzin”. W opinii organizatorów debaty należy też pozostawić „otwartą kwestię dalszego rozwoju kościelnej nauki”.
Źródło: katholisch.de
pach