Jeżeli środowiska LGBT wyrażą wolę zaangażowania w synod, nie wykluczymy ich. Niech przepracują te tematy i niech prześlą wyniki dyskusji do nas. Nikogo nie wykluczamy – powiedział biskup Piotr Jarecki w związku z inauguracją synodu na etapie diecezjalnym.
Hierarcha poinformował o szczegółach „procesu synodalnego” w archidiecezji warszawskiej. Powiedział między innymi, że działa już sekretariat synodu i osoby delegowane do kontaktu z zespołami synodalnymi. – Będzie to reprezentacja Kościoła: dwie osoby świeckie: kobieta i mężczyzna oraz ksiądz – sprecyzował.
Wesprzyj nas już teraz!
– Stworzymy szeroki zespół synodalny, który będzie reprezentował poszczególne środowiska w diecezji: radę kapłańską, radę duszpasterską, uniwersytety katolickie i świeckie, środowiska katolików świeckich takie jak Klub Inteligencji Katolickiej czy Więź i tak dalej – zapowiedział biskup Jarecki.
Spotkania synodalne mają odbywać się w parafiach, rozpoczynać się modlitwą i adoracją Najświętszego Sakramentu.
– Parafie mają prawo dodać do problematyki wskazanej w Vademecum tematy, które są charakterystyczne i ważne dla tej konkretnej wspólnoty – zaznaczył.
Parafie opracują „syntezę zebranych doświadczeń”, która trafi do dziekanów. Z kolei dokumenty dekanalne posłużą stworzeniu finalnej, liczącej 10 stron syntezy podsumowującej etap diecezjalny.
Biskup Jarecki przekonywał, że „władze archidiecezji warszawskiej chcą docierać do wszystkich środowisk w Kościele warszawskim po to, by każdy mógł się wypowiedzieć” – pisze portal Gosc.pl.
Jak czytamy dalej, „podkreślił, że nikt nie zostanie pominięty, nawet środowiska LGBT. – Jeżeli środowiska LGBT wyrażą wolę zaangażowania w synod, nie wykluczymy ich. Niech przepracują te tematy i niech prześlą wyniki dyskusji do nas. Nikogo nie wykluczamy” – cytuje witryna „Gościa Niedzielnego”.
Źródło: Gosc.pl
RoM