Biskup miasta Erie, w stanie Pensylwania oznajmił, że największy miejski szpital im. św. Wincenta nie może już być uznawany za instytucję katolicką. Nowi właściciele zapowiedzieli bowiem, że w ich placówce będą dostępne usługi antykoncepcyjne a nawet sterylizacyjne. Dotychczas należący do Sióstr św. Józefa szpital będzie własnością firmy medycznej Highmark Inc.
W wydanym oświadczeniu, biskup Lawrenc Perisco wyjaśnił, że „dyrektywy watykańskie twierdzą, że katolickie instytuty i szpitale nie mogą promować ani prezerwatyw ani bezpośredniej sterylizacji mężczyzn i kobiet. Nie możemy zaś zagwarantować, że takie procedury nie będą tam praktykowane”. „Dlatego też Siostry św. Józefa i władze zakonu muszą zrozumieć, że nie mogę dłużej określać szpitala św. Wincenta jako instytucji katolickiej. To jest mój obowiązek jako pasterza, nauczyciela i księdza”, napisał biskup. Zaznaczył jednocześnie, że nie oznacza to zakazu korzystania z nowej placówki przez katolików. Siostry zakonne nadal będą w niej pełnić swoją posługę. Szpital należał do zakonu od 1875 r.
Wesprzyj nas już teraz!
Nowi właściciele bronią decyzji o zmianie polityki. – Przyszłość opieki zdrowotnej w Erie się zmieniła – powiedział prezes Highmark Scott Whalen. – Szpital św. Wincenta musi zapewniać całą paletę usług zdrowotnych dla wszystkich mieszkańców regionu – dodał. Zakon Sióstr św. Józefa sprzedał firmie Hallmark największy szpital w mieście Erie za 65 milionów dolarów. Kwota ma zostać zapłacona w ciągu 3 lat. Szpital należał do zakonu od 1875 r.
Źródło: lifesitenews.com
Mjend