30 czerwca 2012

Biskup Rojek nowym ordynariuszem diecezji zamojsko – lubaczowskiej

Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Marian Rojek został mianowany nowym ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Decyzja papieża Benedykta XVI została ogłoszona dziś w południe.


Bp Rojek zastąpi abp. Wacława Depo, który funkcję tę sprawował od 5 sierpnia 2006 r. do 29 grudnia 2011 r., kiedy został ogłoszony metropolitą częstochowskim.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Bp Marian Rojek urodził się 9 kwietnia 1955 r. w Rzeszowie. Po ukończeniu szkoły podstawowej i zdaniu matury w tamtejszym I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Konarskiego w 1974 r., wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Na dwa lata musiał przerwać swoją edukację, gdyż został, podobnie jak szesnastu jego kolegów, powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej, którą odbył w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach. – To była pewna próba powołania oraz wierności Chrystusowi, modlitwie i Kościołowi – wspomina tamten okres bp Rojek.

 

Po powrocie do seminarium od razu rozpoczął drugi rok studiów, z warunkiem nadrobienia zaległego materiału. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 r. z rąk biskupa Ignacego Tokarczuka. Po rocznej pracy wikariusza w Brzozowie został skierowany do Rzymu na studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej. Odbywał je na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uzyskując w 1987 r. stopień doktora teologii rozprawą na temat wzajemnej relacji Kościoła i Eucharystii. Wskazywał, że Kościół sprawuje Eucharystię i żyje nią, a jednocześnie Eucharystia buduje Kościół i sprawia, że jest on żywy. Po powrocie do diecezji podjął obowiązki wykładowcy i wychowawcy w Seminarium Duchownym w Przemyślu oraz w Sandomierzu. W 2001 r. został rektorem przemyskiego WSD.

 

21 grudnia 2005 r. na mocy decyzji papieża Benedykta XV powołany został do posługi jako biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej obrządku łacińskiego. Jego stolicą tytularną zostało Tisedi, a zawołaniem biskupim słowa: Eucharistia Panis Vitae [Eucharystia Chlebem Życia].

 

Sakrę biskupią otrzymał 2 lutego 2006 r. Jego konsekratorem był metropolita przemyski abp Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaś współkonsekratorami: ordynariusz rzeszowski bp Kazimierz Górny i kolega rocznikowy bp Jan Ozga z Kamerunu.

 

 

KAI

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram