24 czerwca 2016

Biskup Tomasik dziękuje za uchwałę ws. Protestu Radomskich Robotników

(fot.Przemysław Goławski/ wikimedia.commons/GNUlicence)

Ordynariusz diecezji radomskiej ks. bp Henryk Tomasik, wyraził wdzięczność polskim parlamentarzystom za przyjęcie na ostatnim posiedzeniu Sejmu, specjalnej uchwały upamiętniającej protest radomskich robotników w 1976 roku. W najbliższą sobotę z udziałem władz państwowych odbędą się obchody 40. rocznicy tego wydarzenia. Przypomniał także postać zamordowanego ks. Romana Kotlarza.

– Wspominamy bolesne wydarzenia z czerwca 1976 roku. Wielki protest robotników, ale i początek czegoś ważnego, współpraca robotników, intelektualistów i ludzi, którzy byli zatroskani o kształt Ojczyzny. To była współpraca, która zaowocowała później przemianami – mówił biskup Tomasik w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

Wesprzyj nas już teraz!

– Po wydarzeniach byli określani w różny sposób, używano wobec nich niezbyt literackich określeń. Pojawiło się również określenie „Miasto z wyrokiem”. Radom doświadczył bolesnych wydarzeń, ale także składał przez długi czas ofiarę. Dlatego 25 czerwca jest wołaniem o ludzką solidarność, jest wezwaniem troski o dobro wspólne – powiedział biskup radomski.

Biskup przywołał również fragment uchwały, że ofiarą wydarzeń czerwcowych był także ks. Roman Kotlarz zamordowany w sierpniu 1976 r., który 2 miesiące wcześniej błogosławił radomskich robotników. Biskup Tomasik zauważył, że „winni represji uniknęli odpowiedzialności, a zbrodnie komunistyczne przedawniły się.”

Ordynariusz diecezji radomskiej podziękował również polskim parlamentarzystom za przyjęcie na ostatnim posiedzeniu Sejmu, specjalnej uchwały upamiętniającej wydarzenia z czerwca 1976 roku. – Podkreślono w niej, że tylko w Radomiu były wysokie kary więzienia dla uczestników protestów, nawet 8-10 lat. Nie było takich wyroków po poznańskich wydarzeniach – zauważył biskup radomski.

Centralnym punktem obchodów 40. rocznicy protestu radomskich robotników będzie Msza św. przy pomniku Ludzi Skrzywdzonych w Radomiu. Liturgii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Homilię wygłosi biskup płocki Piotr Libera. Swój udział zapowiedział również abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Transmisje z uroczystości przeprowadzi TV Trwam i Radio Plus Radom. Początek o godzinie 13.00.

40 lat temu na ulice Radomia w proteście przeciwko planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszło ok. 25 tys. ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Zatrzymano ponad 650 osób. Sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat. Pracę straciło ok. 900 radomian. Bezprawnie bito zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia.

 

Źródło: KAI

POz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram