O pracach biskupów afrykańskich nad dokumentem podejmującym kwestię duszpasterstwa osób żyjących w związkach poligamicznych poinformował podczas wczorajszej popołudniowej pierwszej Kongregacji Generalnej XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie kard. Fridolin Ambongo Besungu, O.F.M. Cap. Hierarcha znany z odrzucenia programu błogosławienia grzesznych związków LGBT będzie musiał zdecydować, jak odniesienie się do logiki ważnego papieskiego dokumentu. Pozwoli na nadużycia, idąc drogą „Amoris Laetitia” lub raz jeszcze przykład wiary zsekularyzowanym episkopatom Europy.
Arcybiskup Kinszasy zaznaczył, że w prace nad dokumentem zaangażowanych jest 37. afrykańskich konferencji episkopalnych. – Podejmując tę kwestię z perspektywy duszpasterskiej” i stosując metodologię duszpasterską Komisja postanowiła sprostać wyzwaniu, które pojawia się zarówno ze strony osób, które były już w związkach poligamicznych przed przyjęciem wiary, jak i ze strony ochrzczonych członków, którzy wchodzą w poligamię po nawróceniu – mówił do członków synodu afrykański hierarcha.
Aby rozwiązać ten problem, utworzono komitet roboczy 12. ekspertów, pochodzących z wszystkich państw Afryki. Zespół obejmuje specjalistów z różnych dziedzin, takich jak teologia dogmatyczna i fundamentalna, Biblia, duszpasterstwo, prawo kanoniczne i antropologia. Ich wspólne doświadczenie umożliwi kompleksowe i dogłębne badanie grzesznej poligamii poprzez „podejście interdyscyplinarne”, które ma dostarczyć szczegółowe spostrzeżenia i wskazówki praktyczne, aby „towarzyszyć” osobom w związkach poligamicznych w kontekście afrykańskim.
Wesprzyj nas już teraz!
„Pozostając niezachwianym w swoim zaangażowaniu w katolicką doktrynę dotyczącą małżeństwa, Kościół w Afryce stara się zbadać kwestię poligamii z perspektywy duszpasterskiej, koncentrując się na kluczowym pytaniu: jaka forma opieki duszpasterskiej jest najbardziej odpowiednia, aby towarzyszyć osobom w związkach poligamicznych?”, czytamy w zaprezentowanych przez duchownego fragmentach dokumentu.
Wspominana deklaracja, po przegłosowaniu i przyjęciu przez biskupów afrykańskich podczas zgromadzenia plenarnego, zostanie przekazana do Rzymu w celu uzyskania „dalszych wskazówek teologicznych i doktrynalnych”, aby „podejście duszpasterskie opracowane przez Kościół w Afryce było zgodne z szerszym nauczaniem Kościoła powszechnego”.
Wedle dokumentu celem duszpasterskiego towarzyszenia ma być wezwanie do nawrócenia uczestników grzesznych związków. Jest więc nadzieja, że program towarzyszenia, przyjęty przez afrykańskie episkopaty będzie pomagał z grzechu wychodzić, a nie uczestniczyć w życiu sakramentalnym mimo niego. Ostateczny kształt wskazań zależy jeszcze od instrukcji, jakie do afrykańskiego projektu doda Rzym.
KAI/ oprac. FA
Afryka: biskupia komisja rozeznaje podejście do poligamistów. Nie w duchu „Amoris Laetitia”?