17 września 2015

Biskupi i świeccy w Niemczech wzywają Kościół do „eksperymentów”

(fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM)

W niemieckim Kościele zakończył się proces pięcioletniego „dialogu” między biskupami a świeckimi. Jego „owoce” to między innymi debata o rozwodnikach w nowych związkach oraz liberalizacja kościelnego prawa pracy.

 

W Niemczech dobiegł końca proces „dialogu” („Gesprächsprozess”) zainicjowany pięć lat temu przez ówczesnego przewodniczącego episkopatu abp. Roberta Zollitscha. Dialog, który swój początek wziął po głośnym skandalu pedofilskim, miał na celu przedyskutowanie wyzwań czekających Kościół oraz odzyskanie utraconego zaufania.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Na spotkaniu w Würzburgu, które zakończyło się w miniony piątek, zebrało się ponad 300 reprezentantów Kościoła katolickiego i organizacji katolickich w Niemczech, w tym ponad 30 biskupów. Spotkanie pt. „Gdzie Bóg, tam przyszłość” było ostatnim z serii.

 

Na początku obrad przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx opisał „proces dialogu” jako ważny krok, dzięki któremu Kościół w zmieniającym się społeczeństwie wypróbował nowe formy kontaktu i wymiany. Jako jeden z najważniejszych jego owoców purpurat wskazał reformę kościelnego prawa, które odtąd dopuszcza do pracy w katolickich instytucjach osoby żyjące w jawnej sprzeczności z nauczaniem Kościoła. Inne istotne osiągnięcia to – jego zdaniem – wzmocnienie pozycji kobiet zajmujących kierownicze stanowiska oraz… debata na temat małżeństwa, rodziny i seksualności.

 

Znaczną większością głosów przyjęto dokument końcowy. Niemieccy biskupi są w nim wezwani między innymi do „zwalczenia lub pracy nad zwalczeniem ograniczeń, które praktycznie uniemożliwiają prawdziwy udział rozwodników w nowych związkach w życiu Kościoła”. Dokument mówi także, że w związku z topniejącą liczbą księży i wiernych oraz w związku z nowymi formami duszpasterstwa „Kościół bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje na wszystkich płaszczyznach odwagi do eksperymentowania”.

 

Kard. Reinhard Marx w trakcie spotkania po raz kolejny sprzeciwił się zwołaniu ogólnoniemieckiego synodu. A ten postulat w ciągu ostatnich pięciu lat padał wielokrotnie. Ostatni ogólnoniemiecki synod odbył się w latach 1971-1975. Udział w nim wzięli jednak wyłącznie przedstawiciele zachodnich Niemiec.

 

Źródło: katholisch.de

pach

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram