8 marca 2013

Biskupi odpierają zarzuty o naciski na KRRiT

(Jan Dworak i Krzysztof Luft fot. Tomasz Adamowicz/FORUM )

Oceniając oświadczenie jakie w sprawie Telewizji Trwam wydał Episkopat Polski, Krzysztof Luft z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oskarżył biskupów o włączenie się w „kampanię nacisków” na ten urząd. Z taką opinią nie zgadzają się pasterze Kościoła w Polsce.

 

Odnosząc się do oświadczenia, Krzysztof Luft z KRRiT powiedział, że natychmiast po ogłoszeniu konkursu rozpoczęła się rzekomo „kampania nacisków politycznych i medialnych, a nawet przestępczych gróźb pod adresem KRRiT i jej członków”. – Jej celem jest wymuszenie na organie państwowym, jakim jest KRRiT, rozstrzygnięcia trwającego konkursu na rzecz jednego z jego uczestników. Jestem zdziwiony, ale też jest mi bardzo przykro, że do tej kampanii nacisków dołączył także polski Episkopat. To naprawdę zasmucające – ocenił.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Delegat KEP ds. Telewizji Trwam ks. abp Sławoj Leszek Głódź zwraca uwagę, że w oświadczeniu wydanym przez KEP ani razu nie ma słowa „nacisk”. Wskazuje natomiast, że dwukrotnie użyte zostało słowo „oczekiwanie”. – My, wydając oświadczenie, wyraziliśmy swoje zdanie. Przecież w wolnym, demokratycznym państwie mamy prawo zabierać głos. Krajowa Rada zaś jest wolna w swoich decyzjach i zrobi, co będzie uważała za słuszne –– podkreśla metropolita gdański.

 

Z kolei ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski zauważa, że księża biskupi tym razem wyrazili swe stanowisko w formie osobnego oświadczenia. Hierarcha podkreśla, że „tak” dla Telewizji Trwam jest oficjalnym stanowiskiem Episkopatu, przegłosowanym i przyjętym na zebraniu plenarnym. – Do tej pory takie stanowisko było przekazywane w komunikacie końcowym. Mogło wydawać się, że ten głos był niedostrzegany, a niekiedy – mam prawo to powiedzieć – manipulowany, bo jako przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP spotkałem się z takim czy innym, wręcz złym, interpretowaniem naszego stanowiska – mówi metropolita częstochowski.

 

W sprawie wypowiedzi Lufta swoje zdanie „Naszemu Dziennikowi” przedstawiła także prof. Krystyna Czuba, medioznawca, etyk, była senator i członek rady programowej TVP Polonia, wykładowca UKSW i WSKSiM w Toruniu: – Pan Krzysztof Luft, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, posuwa się bardzo daleko, krytykując i atakując Episkopat Polski. Nie wiem, kto mu każe tak czynić i co jest tego przyczyną, czy jakie ma dyrektywy. Myślę, że nie panuje nad tym, co jest jego zobowiązaniem jako urzędnika państwowego, wysokiej rangi urzędnika państwowego.

 

Krystyna Czuba podkreśliła także, że biskupi mają nie tylko prawo, ale są zobowiązani, żeby w imieniu Kościoła katolickiego i jego członków być głosem. – Nie jest to żaden nacisk. Jest to głos hierarchów widzących wiele nieprawidłowości – powiedziała.

 

Pasterze Kościoła w Polsce na zakończenie 361. Zebrania Plenarnego KEP po raz kolejny poparli prośbę Fundacji Lux Veritatis do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznanie Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. „Oczekują tego miliony obywateli naszej Ojczyzny w imię wolności słowa w przekazie medialnym. Stosowne wnioski w tej sprawie przesłane zostały przez sygnatariuszy na ręce Przewodniczącego KRRiT. Oczekują tego wierni Kościoła Katolickiego w Polsce oraz Jego Pasterze w imię prawa i zasad demokratycznego państwa” – napisali księża biskupi. Episkopat ocenił także, że odrzucenie przez KRRiT kolejnego wniosku Telewizji Trwam o uzyskanie koncesji na nadawanie na multipleksie oznaczałoby wyraźną dyskryminację wiernych Kościoła katolickiego w Polsce.

 

Źródło: naszdziennik.pl

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram