Episkopat Polski w specjalnym liście, napisanym na III Tydzień Wychowania, ostrzega rodziców przed wprowadzaną do szkół edukacją seksualną i apeluje, by czuwali nad tym, co szkoła przekazuje ich dzieciom. Pasterze Kościoła w Polsce przypominają, że bez zgody rodziców szkoła nie może realizować programu wychowawczego ani pozwalać na nauczanie przedmiotów, których treści są sprzeczne z ich przekonaniami lub wprost demoralizujące. Proszą, by rodzice wspierani przez szkołę, wychowywali dzieci i młodzież do wartości zgodnych z etyką chrześcijańską.
„Prawo oświatowe mówi wyraźnie o konieczności respektowania przez szkołę publiczną chrześcijańskiego systemu wartości (por. Ustawa o systemie oświaty – preambuła). Powierzając swoje dziecko szkole, rodzice nie powinni zgodzić się na edukację, która byłaby sprzeczna z ich przekonaniami i wyznawanymi wartościami” – czytamy w liście pasterskim Episkopatu Polski, który zostanie odczytany w kościołach już w najbliższą niedzielę. Okazją do jego napisania jest III Tydzień Wychowania, który będzie obchodzony w dniach 15-21 września.
Wesprzyj nas już teraz!
Biskupi zwracają uwagę, że młode pokolenie trzeba wychowywać do wartości, ale nie jakichkolwiek, tylko tych, które są istotne dla rozwoju człowieka, dla jego życia w duchu chrześcijańskim i życia zgodnego z wiarą. Tłumaczą, że znakiem dzisiejszych czasów jest „zanik przejrzystej hierarchii wartości i upadek autorytetów, których życie weryfikowałoby wyznawane wartości oraz ich hierarchię”. Dodają przy tym, że „brak wychowania do podstawowych wartości często prowadzi do utraty sensu i celu życia, do wygodnictwa życiowego, a nawet relatywizmu moralnego”.
W liście podkreślono, że dziś wielu młodych ludzi patrzy w przyszłość z lękiem. „Z niepokojem pytają: jak mamy żyć w społeczeństwie, w którym tak wiele jest niesprawiedliwości i cierpienia, w którym nie liczy się prawość i uczciwość? Jak reagować na egoizm i przemoc, które czasem zdają się dominować? Jak nadać swojemu życiu prawdziwy sens? To są właśnie pytania o wartości, czyli o to, co w życiu najważniejsze” – argumentują biskupi.
Biskupi wskazują na wartości niezbędne w życiu chrześcijanina, czyli pokorę, łagodność, dobroć, cierpliwość, gotowość do wybaczania, wierność, uprzejmość, opanowanie. „Są one dziś szczególnie zagrożone wszechobecną agresją, brutalnością słów i zachowań, a także bezwzględną walką o własne korzyści, obojętnością na sytuację słabszych, powszechną nieufnością, a nawet wzajemną nienawiścią. Taka sytuacja wymaga od wszystkich środowisk wychowawczych ogromnego wysiłku wychowywania do wartości i postaw chroniących relacje międzyludzkie” – czytamy w liście.
Jak podkreślają pasterze Kościoła w Polsce, wychowanie do wartości rozpoczyna się w rodzinie. Szkoła powinna tylko uzupełniać to, co dziecko poznaje w domu. „Nauczyciel i wychowawca nie może być neutralny. Nie powinien więc zagubić właściwej hierarchii wartości zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Musi być świadkiem wartości, które wyznaje” – zaznaczono w liście.
Kończąc swoje słowo biskupi podkreślają, że szczególną wartością, w oparciu o którą i do której należy wychowywać młode pokolenie, jest wiara. „Wyznawanie wiary przejawia się w odważnym i mężnym stawaniu w obronie wartości z niej wypływających. Chodzi o obronę wartości chrześcijańskich, coraz częściej eliminowanych z życia publicznego, a zwłaszcza chrześcijańskiej wizji miłości, małżeństwa i rodziny” – napisali biskupi.
Źródło: BP KEP
pam