13 września 2023

Biskupi UE przeciwko groźnemu projektowi Unii. Dziecko nienarodzone jako „substancja pochodzenia ludzkiego”

(Fot. PCh24.pl)

Komisja Konferencji Biskupów UE wydała stanowisko, wskazujące na niebezpieczny charakter opracowywanych przez Parlament Europejski przepisów, dotyczących wykorzystania w medycynie „substancji pochodzenia ludzkiego”. Regulacje mające rzekomo uszczelnić i zagwarantować bezpieczeństwo praktyk związanych z m.in przeszczepami grożą naruszeniem świętości życia nienarodzonego, ostrzegają hierarchowie.

Jak alarmują duchowni, wedle litery propozycji dzieci nienarodzone miałoby zostać objęte takimi samymi zasadami mówiącymi o ich ochronie i wykorzystaniu w medycynie, co poszczególne tkanki i komórki ludzkie, używane m.in. podczas transplantacji.

W wydanym we wtorek rano oświadczeniu Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) i Katholisches Büro w Berlinie wyrażają głębokie zaniepokojenie projektem i podkreślają, że życie ludzkie od samego początku, w tym życie dzieci nienarodzonych, „posiada własną godność, prawo oraz niezależne prawo do ochrony”.

Wesprzyj nas już teraz!

Stanowisko ma na celu zwrócenie uwagi na konsekwencje, które wynikałyby z proponowanego rozporządzenia, w świetle zaproponowanych poprawek przyjętych przez Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI).

Reprezentacja episkopatów państw członkowskich UE podkreśla, że życie ludzkie nie jest jedynie „substancją pochodzenia ludzkiego”. W związku z tym potrzeba reakcji na proponowane poprawki, ponieważ przepisy przyjęte przez Parlament Europejski w przyszłości wyznaczą kierunek dyskusji na temat ochrony prenatalnej fazy życia ludzkiego w europejskim prawie transplantacyjnym i farmaceutycznym, a tym samym spowodują liczne konflikty etyczne i konstytucyjne w państwach członkowskich UE.

Przedstawicielstwo episkopatów krajów członkowskich Unii wyrażają obawy, że proponowane regulacje mogłyby być uznane za nadrzędne wobec prawa krajowego, tym samym podważając przepisy państw członkowskich gwarantujące ochronę życia w jego prenatalnej fazie. W oświadczeniu wyrażono również zaniepokojenie możliwością przymusowych testów genetycznych i ewentualnej „selekcji” dzieci ze względu na choroby genetyczne.

Taka selekcja, jak czytamy w oświadczeniu, „narusza ludzką godność”, podczas gdy obowiązkowe testy genetyczne rodzą pytania etyczne dotyczące prawa do samostanowienia dawcy i biorcy.

Komisja Episkopatów Unii zaznacza, że decyzje etyczne państw członkowskich UE muszą być respektowane. Państwa członkowskie – stwierdzili biskupi – muszą mieć możliwość regulowania kwestii związanych z życiem zgodnie z własnymi zasadami etycznymi, nawet jeśli odbiegają one od przepisów przyjętych przez Parlament Europejski.

KAI/ oprac. FA

Życie niewarte życia. Belgowie i niemieccy naziści – a sprawa Polska

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 361 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram