17 lipca 2021

Abp Salvatore Cordileone zapowiedział, że tradycyjna Msza święta będzie wciąż dostępna dla wiernych i sprawowana w diecezji San Francisco. Hierarcha podkreślił, że lokalny Kościół w tym wymiarze „odpowie na uzasadnione potrzeby i pragnienia wiernych”. Podobne deklaracje padły z ust wielu innych.

Jak informuje portal National Catholic Register, tradycyjne Msze święte trydenckie w zdecydowanej większości przypadków powinny być sprawowane zgodnie z planem. Biskupi przygotowują swoje odpowiedzi na motu proprio papieża Franciszka Traditionis custodes, ale już teraz pojawiają się głosy ze strony hierarchów, gwarantujące utrzymanie możliwości sprawowania i uczestniczenia we Mszy św. trydenckiej.

Taką decyzję podjął m.in. abp Salvatore Cordileone z diecezji San Francisco w USA. ​​„Msza św. jest cudem w każdej postaci: Chrystus przychodzi do nas w ciele pod postacią Chleba i Wina. Liczy się jedność z Chrystusem. Dlatego też tradycyjna Msza łacińska będzie nadal dostępna tutaj w archidiecezji San Francisco i zapewniona w odpowiedzi na uzasadnione potrzeby i pragnienia wiernych”.

Wesprzyj nas już teraz!

Podobne deklaracje padły z ust kilku innych amerykańskich hierarchów.

Biskup Edward Scharfenberger z Albany napisał: „W odniesieniu do celebracji liturgii rzymskiej przed reformami z 1970 r. pragnę ponownie podkreślić wielkie dobro duszpasterskie i duchowe, którego doświadczyli ci, którzy byli i są zaangażowani w tę formę. liturgii. Chciałabym również wyrazić uznanie dla wielu cennych wkładów wniesionych przez takie obchody w życie Kościoła” – wskazał ordynariusz diecezji Albany w USA.

Dodał, że wraz z innymi biskupami był konsultowany w zeszłym roku w sprawie tradycyjnej Mszy łacińskiej. „To zostało należycie ukończone i wysłane, chociaż według mojej najlepszej wiedzy nie przedstawiono żadnego podsumowania różnych odpowiedzi biskupów. Moja odpowiedź zawierała szczegóły dotyczące aktualnych przepisów i doświadczeń w diecezji; a także inne punkty, takie jak te wymienione w powyższym akapicie” – wskazał.

Także amerykańska diecezja Arlington poinformowała portal CNA, że wszystkie parafie, które planowały odprawianie Mszy św. w Nadzwyczajnej Formie, będą w stanie to nadal robić.

„Biskup Burbidge przeczytał motu proprio dotyczące mszału z 1962 r.” — głosił oświadczenie Billy’ego Atwella, dyrektora ds. komunikacji w diecezji Arlington. „Przejrzy go bardziej szczegółowo i zaoferuje dalsze wskazówki naszym księżom w najbliższej przyszłości. Parafie, które obecnie mają odprawiać Mszę św. w formie nadzwyczajnej w ten weekend, otrzymały na to pozwolenie”.

Z kolei biskup Thomas Tobin z Providence nazwał motu proprio „zarówno wyzwaniem, jak i szansą”. „W diecezji Providence będziemy je studiować i wspólnie, w pokoju i z modlitwą, realizować. Ale przede wszystkim potwierdzimy naszą miłość do Mszy Świętej i naszą jedność w Chrystusie i Jego Kościele Świętym” – powiedział.

Warto zauważyć, że portal New Liturgical Movement podaje opinię Gregorego DiPippo, który podkreśla, że motu proprio papieża Franciszka zostało wydane w święto Matki Bożej z Góry Karmel. „Kiedy w XIII wieku pojawiły się zakony żebracze, takie jak karmelici jako część trwającego ruchu reformatorskiego w Kościoła, byli atakowani z różnych powodów przez przedstawicieli bardziej ugruntowanych instytucji kościelnych, którzy nie lubili, gdy ich własna dekadencja i samozadowolenie były kwestionowane przez ewangeliczną żywotność nowego ruchu” – powiedział.

„Jeśli kochasz Kościół i tradycyjną liturgię, podejmij nabożeństwo maryjne, jeśli jeszcze go nie masz, i postaraj się prosić Dziewicę o wstawiennictwo w celu rozwiązania tego węzła rażącej niesprawiedliwości. Prośmy także nieustannie o wstawiennictwo św. Józefa, którego czcimy tytułem Patrona Kościoła Powszechnego, który pilnie potrzebuje Jego potężnej opieki, oraz św. Piusa V, którego Mszał pozostaje najbardziej autentycznym wyrazem lex orandi Kościoła rzymskiego” – podkreślił Gregory DiPippo.

Przypomnijmy, że motu proprio stwierdza, że ​​„wyłączną kompetencją” każdego biskupa jest upoważnienie do używania Mszału Rzymskiego z 1962 r. w jego diecezji.

Określa również obowiązki biskupów, których diecezje mają już jedną lub więcej grup, które odprawiają Mszę św. w formie nadzwyczajnej nakazując, aby biskupi postanowili, że grupy te nie zaprzeczają ważności Vaticanum II i Magisterium.

Biskupom poleca się „wyznaczyć jedno lub więcej miejsc, w których wierni wyznawcy tych grup mogą gromadzić się na celebrację eucharystyczną (jednak nie w kościołach parafialnych i bez erygowania nowych parafii osobistych)”.

 

Źródło: ncregister.com

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 462 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram