Biskupi z Ameryki Łacińskiej zaprezentowali w Rzymie dokument proponujący wprowadzenie w Kościele szeregu reform synodalnych. Chodzi między innymi o „otwartość na mniejszości seksualne”, władzę kościelną dla kobiet czy nowe posługi dla księży, którzy porzucili sutannę dla małżeństwa.
Dokument został przygotowany przez CELAM – Radę Biskupów Ameryki Łacińskiej. Ma około 150 stron; odwołuje się głównie do ustaleń z pierwszego ogólnokościelnego zebrania synodalnego, jakie odbyło się w Meksyku w 2021 roku. Brali w nim udział kardynałowie, biskupi, księża i świeccy ze wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów.
Dokument nie jest bezpośrednio owocem procesu synodalnego, który zainicjował papież Franciszek w maju ubiegłego roku; to efekt działań podjętych w Ameryce Łacińskiej już wcześniej, na kanwie dynamiki „synodalnej” zrodzonej przez Synod Amazoński.
Wesprzyj nas już teraz!
Biskupi Ameryki Łacińskiej zwracają w swoim dokumencie uwagę na wiele partykularnych kwestii, ale zajmują się też tematami ogólnokościelnymi. Proponują na przykład prowadzenie walki z klerykalizmem, co miałoby się odbywać poprzez przekazywanie kierowniczych stanowisk w ręce osób świeckich, zwłaszcza kobiet.
Zaproponowano też wprowadzenie w Kościele nowych zadań dla księży, którzy porzucili sutannę i zawarli związek małżeński. Biskupi chcieliby też przezwyciężenia wykluczania mniejszości seksualnych oraz większej otwartości na różnorodność rodzin. Takie postulaty zostały zawarte wprost w dokumencie podsumowującym obrady synodalne w Meksyku w listopadzie 2021 roku.
150-stronicowy tekst został wręczony w poniedziałek Ojcu Świętemu. W Watykanie gościł wówczas przewodniczący CELAM, abp Hector Miguel Cabrejos Vidarte, metropolita Trujillo w Peru. Franciszek miał poprosić arcybiskupa, by przekazał dokument również kardynałowi Mario Grechowi, który kieruje globalnym procesem synodalnym.
Źródła: PCh24.pl, Katholisch.de
Pach