Biskupi z Belgii chcą poprosić papieża o głębokie reformy w Kościele. Chodzi tutaj o rolę kobiet, celibat oraz swoistą autonomię biskupów działających w grupach krajowych lub kontynentalnych.
Według oficjalnego portalu Kościoła w Belgii Kerknet.be, zamierzają walczyć o zmianę roli kobiet w Kościele, przede wszystkim w postaci diakonatu. Chcą też liberalizacji zasady celibatu, tak, aby księża mogli sami decydować, czy chcą żyć bezżennie, czy nie. PonadtoBelgowie zamierzają domagać się większej samodzielności – albo na poziomie krajowym, albo na poziomie kontynentalnym.
Na tym nie koniec. Belgowie chcą, aby Synod o Synodalności odkreślił Tradycję Kościoła jako „dynamiczną i stale rozwijającą się”.
Wesprzyj nas już teraz!
Według Belgów zmiany są konieczne, by Kościół mógł skuteczniej głosić światu Ewangelię… Według Kerknet.be, biskupi planują prezentację swoich postulatów w związku z Synodem o Synodalności, mając nadzieję, że właśnie podczas obrad tego zgromadzenia w październiku 2024 zapadną kluczowe decyzje.
Belgijska optyka jest całkowicie zbieżna z tą, którą proponuje niemiecka Droga Synodalna oraz cały szereg kardynałów i biskupów w innych krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej czy części Azji.
Jesienią 2022 roku to właśnie Belgowie jako pierwsi na świecie wprowadzili oficjalnie błogosławieństwa dla par homoseksualnych. Rozmawiali na ten temat z papieżem, który – jak przekonywali – dał im zielone światło. Dwa lata później papież zgodził się na publikację deklaracji Fiducia supplicans, która pozwala na takie błogosławieństwa, jakkolwiek poza liturgią. Belgowie byli bardzo zadowoleni z ogłoszenia Fiducia.
Źródła: kerknet.be, PCh24.pl
Pach