Podczas wizyty ad limina Apostolorum w Rzymie niemieccy biskupi zamierzają zabiegać u papieża Franciszka o akceptację pomysłu wprowadzenia diakonatu kobiet. Według hierarchów zza Odry przemiany społeczne na świecie pokazały, że w Kościele konieczne jest przygotowanie dla kobiet zupełnie nowego miejsca, które będzie bardziej adekwatne do ich statusu społecznego.
W ocenie Niemców nie ma najmniejszych przeciwskazań dla udzielania kobietom sakramentalnego diakonatu; sądzą, że taka zmiana pomoże Kościołowi wejść lepiej w nowe czasy.
W Kościele katolickim w Niemczech na Drodze Synodalnej postawiono postulat głębokich zmian w kwestii roli, jaką pełnią w Kościele kobiety. Według Niemców nie ma przeszkód, by dopuszczać ich do sakramentu święceń. Powinny też zdaniem Niemców móc głosić kazania, tak samo zresztą, jak ich zdaniem powinni móc robić to świeccy mężczyźni. Hierarchowie powołują się przy tym na dokumenty Synodu o Synodalności.
W dokumencie kontynentalnym opublikowanym przez Sekretariat Synodu jest napisane, że jakoby na całym świecie oczekuje się głębokich zmian w Kościele w sprawie kobiet. Tak argumentuje między innymi bp Franz-Josef Bode, wiceszef Konferencji Episkopatu Niemiec i jeden z czołowych zwolenników zmian w Kościele. Według bp. Bode diakonat kobiet jest zresztą tylko pierwszym z kroków. Jak wyłaśnił w rozmowie z mediami, którą cytuje portal Katholisch.de, chodzi o to, by przygotować grunt pod wprowadzenie w Kościele kapłaństwa kobiet.
Źródło: Katholisch.de
Pach