Kardynał Oswald Gracias, członek Papieskiej Rady Kardynałów C9 oraz przewodniczący konferencji biskupów indyjskich, stwierdził w wywiadzie dla National Catholic Reporter, że sprawa wyświęcania na księży żonatych mężczyzn pozostaje nierozstrzygnięta.
Członek ścisłego grona doradców Franciszka określił papieża jako „bardzo sprytnego”, gdyż [chociaż pominął kwestię zniesienia celibatu w adhortacji posynodalnej] poparł tak zwany końcowy dokument synodu amazońskiego i pozostawił go jako „ważny punkt odniesienia”.
Wesprzyj nas już teraz!
Wspomniany „dokument końcowy”, ogłoszony na długo przed zakończeniem październikowego synodu zawiera postulaty wyświęcania na kapłanów żonatych mężczyzn-diakonów (nr 111), a także kontynuowania dociekań nad kwestią diakonatu kobiet (nr 103).
Kardynał Gracias uczestniczył w dniach 17–19 lutego w spotkaniu Rady Kardynałów. W wywiadzie dla National Catholic Reporter tłumaczył, że papież przy okazji synodu był pod presją z wielu stron. Niektórzy ludzie Kościoła „nie chcą żadnych zmian”, zaś inni „chcą zmian z dnia na dzień”. W związku z tym, jak wyjaśnia Gracias, papież dążący do synodalności „musi prowadzić za sobą wszystkich”. Stąd, jak wyraził się hierarcha, „idziemy wolniej niż chcielibyśmy”.
Jak zauważył rozmówca NCR, papież „nie wykluczył żadnej części końcowego dokumentu”.
Kardynał przypomniał, że w trakcie synodu sam powołał się na prawo kanoniczne, zgodnie z którym Stolica Apostolska może udzielić dyspensy żonatym mężczyznom chcącym zostać kapłanami. W związku z tym – sugeruje hierarcha – biskupi amazońscy lub ich zgromadzenia mogą wnioskować do Watykanu o udzielenie im możliwości dyspensowania.
Arcybiskup Bombaju zaznaczył, że synod nie poświęcił uwagi ustanowieniu nowych posług w Kościele dla kobiet.
Jak przypomina portal Life Site News, niedawno inny teologiczny doradca Franciszka, arcybiskup Víctor Manuel Fernàndez, w rozmowie z watykańskim dziennikiem „L’Osservatore Romano” ocenił, iż papież poparł idee wzmocnienia świeckiego przywództwa w regionie Amazonii, wyświęcania żonatych na księży oraz „inne propozycje”.
Źródło: Life Site News / National Catholic Reporter
RoM