18 maja 2016

We wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Malediwów poinformowało o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Iranem. Jak podkreślono „polityka tego państwa na Bliskim Wschodzie zagraża pokojowi i bezpieczeństwu całego regionu”.

 

Decyzja o zamrożeniu wszelkich kontaktów z Iranem jest również podyktowana „własnymi względami bezpieczeństwa i stabilności” – stwierdził szef malediwskiej dyplomacji Dunya Maumoon. Malediwy nawiązały stosunki dyplomatyczne z Iranem przed 40 laty.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W opinii komentatorów decyzja podjęta przez Malediwy stanowi kolejny krok w zbliżeniu z sunnicką Arabią Saudyjską, która przed rokiem otworzyła swą ambasadę w tym kraju. Szyicki Irak jest od lat rywalem Arabii Saudyjskiej.

Malediwy uzyskały niepodległość w 1965 roku. Wcześniej były sułtanatem, najpierw pod protektoratem holenderskim, później brytyjskim.

 

Wyznawcy islamu stanowią 98,4 proc. mieszkańców kraju. Konstytucja Malediwów wymaga, aby wszyscy obywatele byli muzułmanami sunnitami.

 

W tym wyspiarskim państwie, położonym na Oceanie Indyjskim samo posiadanie Biblii jest zabronione prawem. W 1998 roku wydalono kilku cudzoziemców podejrzanych o działalność kaznodziejską, a niektórych miejscowych chrześcijan aresztowano. Chrześcijańska działalność misyjna w tym kraju jest zabroniona. Obywatele Malediwów, którzy nawrócą się na chrześcijaństwo tracą obywatelstwo.

 

 

 

Źródło: TVN24

luk

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 026 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram