W Gniewie trwają zdjęcia do filmu fabularno-dokumentalnego „Błogosławiona wina”, który za rok będzie można zobaczyć na antenie telewizyjnej Jedynki. Scenariusz filmu oparty jest na powieści Zofii Kossak-Szuckiej i przedstawia dzieje obrazu Matki Bożej Gregoriańskiej, dzisiaj zwanej Kodeńską.
Jak czytamy w 37. Numerze „Przymierza z Maryją”: „czym dla całej katolickiej Polski jest Częstochowa, tym dla Podlasia jest Kodeń. To tam, w pięknym zakątku Polski, wśród łąk, pól i lasów, nad Bugiem, przy samej granicy z Białorusią odbiera cześć Matka Boża Kodeńska, zwana niegdyś Madonną Gregoriańską lub Madonną z Gwadelupe” . Dzięki powstającemu filmowi historię cudownego obrazu będzie mogła poznać cała Polska.
Wesprzyj nas już teraz!
„Cudowny wizerunek trafił do Kodenia nie bez przygód. Obraz został wykradziony w XVII wieku z papieskiej kaplicy przez wojewodę litewskiego Mikołaja Sapiehę. Magnat pojechał do Rzymu by modlić się o zdrowie. Został wysłuchany właśnie przed wizerunkiem Maryi, kiedy modlił się w kaplicy Ojca Świętego. Sapieha prosił papieża, by ten podarował mu obraz. Urban VIII grzecznie, acz stanowczo odmówił. Książę przekupił więc zakrystianina i wykradł wizerunek” – czytamy w „PzM”.
Większość scen fabularyzowanych do filmu powstaje w Gniewie. W tym najbardziej widowiskowe sceny z udziałem husarii, bitwa pod Smoleńskiem i ucieczka głównego bohatera z Rzymu. Wśród odtwórców głównych ról znajdziemy Joanne Domańską, Henryka Dąbrowskiego, Marcina Korbasa i Jakuba Lasotę.
Film będzie można zobaczyć za rok na antenie TVP.
Więcej o historii cudownego obrazu w artykule „Matka Boża Kodeńska”
luk