Zdaniem kardynała Timothy’ego Dolana, gospodarze katedry św. Patryka postąpili właściwie, nie odwołując pogrzebu trans-aktywisty znanego pod pseudonimem Cecilli Gentili, który lobbował na rzecz dekryminalizacji prostytucji. Podczas samej uroczystości stronnik antychrześcijańskiej rewolucji określany był mianem „matki dziwek”.
W najnowszym odcinku prowadzonego przez niego podcastu, metropolita Nowego Jorku usprawiedliwiał zarząd katedry, którzy nie przeciwstawił się bluźnierczej inicjatywie. Opiekunowie świątyni przekonują, że zostali wprowadzeni w błąd przez organizatora pogrzebu, który poinformował jedynie, że będzie żegnany katolik. Jak się okazało Gentilli, 52-letni mężczyzna uważający się za kobietę, był osobą niewierzącą.
Wcześniej kard. Dolan bronił przewodniczącego uroczystości ks. Edwarda Dougherty’ego, którego określił mianem „bohatera”. W opinii hierarchy, „heroizm” kapłana uwidocznił się w niezgodzie na odprawienie świętokradczej Mszy Świętej, gdy dowiedział się o skandalicznej działalności zmarłego. Tymczasem, jak wynika z nagrań wideo pogrzebu, ks. Dougherty został poinformowany przez organizatorów, że w ogóle takowej nie planują.
Wesprzyj nas już teraz!
Co więcej, kapłan afirmatywnie wypowiadał się o zgromadzonych, stwierdzając, że „takie tłumy widujemy w katedrze jedynie w Wielką Sobotę”. Podczas samej uroczystości przyklaskiwał, kiedy przedstawiciele społeczności LGBT+ mówili o zmarłym w formie żeńskiej, a także używali wobec niego stwierdzenia „matka dziwek”, czy „św. Cecylia”.
W formie żeńskiej, o trans-aktywiście wypowiadał się również sam kard. Dolan. – Nie znaliśmy jej przeszłości; nie sprawdzamy jak FBI osób, które zostaną pochowane – stwierdził. – Nasza polityka polega na otwartości i gościnności wobec każdego, kto chce być tutaj pochowany – dodał, podkreślając, że kapłani nie mieli „absolutnie żadnego pojęcia” o charakterze uroczystości.
Tymczasem, jak ujawnił dziennikarz stacji EWTN Raymond Arroyo, gospodarze katedry otrzymali informację o właściwym charakterze wydarzenia na dzień wcześniej, a samo nabożeństwo wcześniej szeroko opisywano m.in. w New York Timesie. Lewicowo-liberalne media odczytywały zgodę na pogrzeb Gentili w kategorii zmiany podejścia Kościoła do ruchu LGBT+, symbolizowanego przez publikację dokumentu Dykasterii Nauki Wiary, Fiducia Supplicans.
Kodeks Prawa Kanonicznego określa wypadki, w jakich wierny zostaje pozbawiony prawa do pogrzebu kościelnego. Takiego przywileju muszą zostać pozbawieni „jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych”.
Źródło: lifesitenews.com / własne PCh24.pl
PR