24 sierpnia 2023

Bochnia popiera starania o odszkodowania wojenne od Niemiec i Rosji. Miasto doznało ogromu zniszczeń

(Egzekucja Polaków przez Niemców podczas II wojny światowej na wzgórzu Uzbornia w Bochni. 18.12.1939 Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 37-278-4, Public domain, via Wikimedia Commons)

31 sierpnia Rada Miasta Bochnia zajmie się projektem uchwały w sprawie zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie okupacji niemieckiej. Dokument zawiera poparcie dla działań rządu w tej sprawie. W uchwale, która ma formę oświadczenia, czytamy, że Rada Miasta Bochnia przygotowała ją „mając na uwadze ogrom zniszczeń dokonanych na terenie miasta Bochni w czasie okupacji niemieckiej”.

Podpisany pod oświadczeniem przewodniczący rady miasta Bogdan Kosturkiewicz wskazał, że „Projekt oświadczenia Rady Miasta Bochnia w sprawie zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy i ZSRS w czasie okupacji niemieckiej w Bochni” nawiązuje do uchwały Sejmu z 14 września 2022 r. „w sprawie dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej” oraz do uchwały Rady Ministrów z 18 kwietnia 2023 „w sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej napaści Niemiec na Polskę oraz późniejszej okupacji niemieckiej”.

Jak czytamy w oświadczeniu, rada „wyraża swoje poparcie dla działań zmierzających do uzyskania zadośćuczynienia należnego Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w wyniku rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką”. Zwrócono uwagę, że Polska poniosła największe straty osobowe i majątkowe ze wszystkich państw zaatakowanych przez III Rzeszę.

Wesprzyj nas już teraz!

„Również Miasto Bochnia w trakcie II wojny światowej zostało ciężko doświadczone przez agresję, a następnie okupację niemiecką. W wyniku II Wojny Światowej ponieśliśmy ogromne straty materialne i niematerialne – zniszczona została infrastruktura: budynki mieszkalne i użyteczności publicznej, zakłady przemysłowe, zabytki kultury oraz zbiory muzealne. Podkreślić należy także ogromne straty ludzkie” – czytamy.

Jak wskazano w tekście, Bochnia ma pełne prawo domagać się „jednoznacznego przyjęcia przez Rząd Republiki Federalnej Niemiec odpowiedzialności moralnej, politycznej, historycznej prawnej oraz finansowej za zniszczenie miasta”. W oświadczeniu wyrażono oczekiwanie od rządu RP stanowczych działań dyplomatycznych i prawnych w sprawie uzyskania od Niemiec zadośćuczynienia. „Polska powinna je otrzymać w imię elementarnego poczucia sprawiedliwości, w imię prawdy historycznej i w imię rzeczywistego pojednania polsko-niemieckiego” – napisano.

Z raportu, który można pobrać ze strony internetowej instytutstratwojennych.pl wynika, że w czasie II wojny światowej straty demograficzne Bochni wyniosły 14 tys. 989 osób. Bochnia jest w wykazie ważnych miejsc masowej eksterminacji obywateli polskich – według raportu 1 tys. osób poniosło tu śmierć w wyniku egzekucji w latach 1939-44.

Do historii przeszedł mord 52 Polaków na wzgórzu Uzbornia 18 grudnia 1939 r. – dokonany w odwecie za napad na niemiecki posterunek policji.

Zgodnie z raportem, ogółem 5 mln 200 tys. obywateli państwa polskiego zginęło w czasie II wojny światowej w wyniku wyłącznie działalności państwa niemieckiego i jego organów.

6 bilionów 220 miliardów 609 milionów zł – to wycena strat wojennych Polski poniesionych w wyniku niemieckiej agresji.

7 sierpnia wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk wysłał listy do włodarzy 16 województw, 2477 gmin, 314 powiatów oraz 66 miast z apelem o wsparcie ze strony władz lokalnych dla działań rządu, mających na celu uzyskanie odszkodowania od Niemiec za szkody wyrządzone przez niemiecką agresję i okupację Polski w latach 1939-1945.(PAP)

Źródło: Beata Kołodziej (PAP)

pap logo

„Do dzisiaj liczymy zabitych… I nigdy ich nie policzymy”. Prof. Tomasz Panfil o polskich stratach wojennych

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram