1 stycznia 2023

Inflacja, kryzys i ingerencja w prywatną własność. Co jeszcze czeka Francuzów w 2023 roku?

(pixabay.com)

1 stycznia zapewne zacznie się podsumowywanie strat materialnych po jak zwykle hucznym Sylwestrze, a MSW będzie podawać liczby podpalonych na ulicach francuskich miast samochodów. To jednak już „tradycja”, a i grudzień pod tym względem mógł już trochę do takich wyczynów przyzwyczaić. Paryż „podpalali” Kurdowie, wcześniej były też wyczyny kibiców Maroka.

Co jednak oficjalnie się zmieni od 1 stycznia 2023 r. nad Sekwaną? Rosną niektóre ceny, wprowadzane są „tarcze ochronne”, pojawia się „premia ekologiczna” dla gospodarstw domowych o niskich dochodach i będą np. darmowe… prezerwatywy.

Inflacja i kryzys energetyczny

Wesprzyj nas już teraz!

Ale po kolei. Kryzys energetyczny trwa, więc rząd wydłuży okres obowiązywania tzw. „tarczy taryfowej” na energię, przede wszystkim gazu, co ma ograniczyć wzrost jego cen do 15%. Według wyliczeń rządu, średni wzrost rachunków to około 25 euro miesięcznie dla gospodarstw domowych wykorzystujących gaz do ogrzewania mieszkań. Ci, których tarcza nie obejmie, zapłacą więcej średnio o około 200 euro miesięcznie.

Oczekuje się kolejnej podwyżki płacy minimalnej (tzw. SMIC), co ma równoważyć skutki inflacji. Na początku stycznia spodziewany jest wzrost płacy minimalnej o 1,8%, do 1353,07 euro netto (brutto ma to być 1709,28 euro). Godzinna płaca minimalna wyniesie 11,27 euro, co oznacza wzrost o 20 centów w porównaniu z obecnym poziomem.
Od 1 stycznia przestają obowiązywać „rabaty paliwowe” na stacjach benzynowych. Były to zniżki cen detalicznych wprowadzane na spółkę przez naftowy koncern TotalEnergies i państwo. W zamian około 10 milionów najbiedniejszych mieszkańców Francji, będzie mogło otrzymać pomoc w wysokości czeku paliwowego na 100 euro, który ma im zrekompensowanie podwyżki cen.

Promocja „elektryków”

Będzie też premia ekologiczna dla gospodarstw domowych o niskich dochodach. Chodzi o pomoc na zakup pojazdu elektrycznego (premia zostanie zwiększona z 6000 do 7000 euro). Za to pozostałym taka premia na nowego „elektryka” zostanie zmniejszona z 6000 do 5000 euro. Nowością jest eksperyment z nieoprocentowanym kredytem na zakup „pojazdu niskoemisyjnego”. Skorzystać z ofert będą mogły tylko osoby, które muszą podróżować do pracy do sąsiedniego departamentu i poruszać się po tzw. „strefach o ograniczonej mobilności” (np. centra miast).  Pożyczka będzie ograniczona do sumy 30 000 euro na zakup i 10 000 euro przy leasingu. Będą też zachęty do tzw. „carpoolingu”, czyli wspólnego podróżowania jednym samochodem np. do pracy. Dla takich kierowców przewiduje się premię w wysokości 100 euro. Wypłata odbędzie się w dwóch ratach (25 i 75 euro), ale trzeba zabieranie pasażerów rejestrować, a trasy nie powinny przekraczać 80 kilometrów. Ważna informacja dotyczy też tych, którzy wybierają się do Francji samochodami. Od 1 lutego wzrosną stawki opłat drogowych (o 4,75%).

Ingerencja w prywatną własność

Kolejny „eko-pomysł” to zakaz wynajmu mieszkań w budynkach o słabej termoizolacji. W budynkach sklasyfikowanych w kategorii „G”, będzie obowiązywał od 1 stycznie zakaz podnajmowania mieszkań. Według rządu do tej kategorii należy 90 000 domów. Od stycznia 50,88 euro rocznie zapłacą dodatkowo gospodarstwa domowe, które nie mają licznika elektronicznego energi Linky, który automatycznie przesyła dane o zużyciu.

Drożej, ale i czasami za darmo…

Rosną niektóre ceny. Cena karnetu Navigo na cały transport w regionie paryskim wzrośnie o 12%, z 75,20 do 84,10 euro miesięcznie. Karnet tygodniowy to 30 euro. Za to darmowe będą po 1 stycznia… prezerwatywy dla młodzieży do 26. roku. Apteki będą miały bezpłatnie rozdawać prezerwatywy już nieletnim od 16. roku życia. „Męska antykoncepcja” ma wyrównać „prawa płci”, bo istnieje już „bezpłatna antykoncepcja dla kobiet do 25. roku”. „Darmowe” prezerwatywy z wielką pompą zapowiedział na Twitterze sam prezydent Macron.

Bez czerwonych znaczków pocztowych i spokojne weekendy

Inne ciekawostki dotyczące zmian w 2023 roku, to likwidacja znaczków pocztowych. Będą tylko ofrankowane koperty. „La Poste” wprowadza „czerwony e-list”, aby „skuteczniej chronić środowisko”. Tylko co na to filateliści?

Poza tym w sieciach fast food kończy się epoka plastikowych kubków i kartonowych opakowań. W McDonald’s czy Burger King być może pojawi się „zastawa stołowa wielokrotnego użytku”. Ciekawym pomysłem będzie zakaz od 1 marca akwizycji telefonicznej w weekendy. Już od  1 stycznia 2023 r. będzie można natomiast bezpłatnie opublikować zmianę nazwiska w Dzienniku Urzędowym. Do tej pory koszt opublikowania takiego ogłoszenia wynosił 110 euro. Na 1 kwietnia (ciekawa data) przesunięto likwidację paragonów w sklepach. Mają je zastąpić przesyłane elektronicznie zdigitalizowane faktury.

W 2023 roku rząd zafundował Francuzom całkiem spory pakiet zmian. Duża ich część to „kosmetyczne” zabiegi dotyczące „troski o środowisko”. Widać też, że ta ideologia powoli zaciska ręce na szyi coraz większych grup konsumentów. Ewenementem jest tu zakaz dysponowania swoją własnością, czyli wynajmu mieszkań, bo te nie są energooszczędne. Uśmiech budzi sztandarowy pomysł Macrona w postaci „darmowych prezerwatyw”, ale czy materiał, z którego ją się wykonuje jest aby ekologiczny…?

Bogdan Dobosz

Źródło: Le Figaro

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 149 897 zł cel: 300 000 zł
50%
wybierz kwotę:
Wspieram