18 września 2018

Bohater homoseksualnego skandalu ważną postacią dialogu Watykan-Chiny

(Fot. Reuters / Forum)

Istotną rolę w kontaktach pomiędzy Watykanem a Chinami odegrał w ostatnich latach arcybiskup Theodore McCarrick, który niedawno, w związku ze skandalem na tle homoseksualnym, pożegnał się z godnością kardynalską – informuje amerykański portal katolicki.

 

Redakcja National Catholic Register zamieściła obszerny artykuł opisujący zaangażowanie czołowego przedstawiciela „lawendowej mafii” w budowanie porozumienia pomiędzy kurią rzymską a reżimem w Pekinie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„W ciągu ponad 20 lat arcybiskup McCarrick podróżował do Chin co najmniej osiem razy, czasami przebywając w kontrolowanym przez państwo seminarium w Pekinie, często pełniąc funkcję nieoficjalnego pomostu między Watykanem a chińskimi biskupami wyznaczonymi przez rząd do 2016 roku” – czytamy.

 

Według mediów Państwa Środka, ex-kardynał był otwartym orędownikiem porozumienia chińskiego prezydenta Xi Jinpinga z Kościołem pod wodzą papieża Franciszka.

 

„Dostrzegam liczne aspekty, które naprawdę otwierają wiele drzwi, ponieważ prezydent Xi i jego rząd troszczą się o sprawy, którymi zajmuje się papież Franciszek” – powiedział McCarrick w wywiadzie opublikowanym na łamach „The Global Times” w lutym 2016 roku. Materiał zawiera cytat z ówczesnego kardynała, który miał się wyrazić, że podobieństwa między papieżem Franciszkiem a Xi Jinpingem mogą być „specjalnym darem dla świata”.

 

Gazeta kontrolowana przez władze w Pekinie pisała też, że w trakcie swej ówczesnej wizyty McCarrick „powiedział, iż odwiedza starych znajomych”.

 

„Jego poprzednie wizyty obejmowały spotkania z Wang Zuo’an, szefem administracji państwowej ds. religii i zmarłym już biskupem Fu Tieshanem, byłym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Kościoła Katolickiego w Chinach, organizacji nieuznawanej przez Stolicę Apostolską” – relacjonował „The Global Times”.

 

Z kolei w czerwcu 2014 r. David Gibson napisał w „Washington Post”, że McCarrick podróżował do Chin „w zeszłym roku” na „delikatne rozmowy dotyczące wolności religijnej”. Potwierdzenie tej wizyty znajduje się też w „Świadectwie” arcybiskupa Carla Marii Vigano, byłego nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych.

 

Ujawniony przez Wikileaks dokument amerykańskiego Departamentu Stanu mówi natomiast, że McCarrick gościł w seminarium pekińskim podczas co najmniej dwóch wyjazdów do Chin.

 

National Catholic Register opisuje też kontakty McCarricka z „biskupami” zatwierdzonymi przez reżim, natomiast nieuznawanymi przez Stolicę Apostolską, m.in. wspomnianym Michaelem Fu Tieshanem, który, obok funkcji pełnionej w „Kościele Patriotycznym”, był także wiceprzewodniczącym Komitetu Stałego Chińskiej Partii Komunistycznej przy Chińskim Narodowym Kongresie Ludowym.

 

McCarrick był – jak pisze portal – „pierwszym kardynałem z zachodniego kraju, który odwiedził Chiny, ponieważ stosunki między nimi a Watykanem były zamrożone wskutek sporu o kanonizację w październiku 2000 roku”.

 

14 września obecnego roku dziennik „Wall Street Journal” ogłosił, że Stolica Apostolska może wkrótce zawrzeć z Pekinem umowę, która obejmie uznanie siedmiu nielegalnie konsekrowanych biskupów służących w Chińskim Patriotycznym Stowarzyszeniu Katolickim – całkowicie zależnej od państwa strukturze. Pekin nie przestaje przy tym tłumić przejawów prawowiernego kultu katolickiego, m.in. burzyć kościołów i nękać wiernych – przypomina portal.

 

 

Źródło: ncregister.com

RoM

 

 

Wkrótce porozumienie Watykan-Chiny?

 

 

 

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana 62. W środku m.in. kard. Joseph Zen Ze-kiun o porozumieniu z chińskimi komunistami

 

Polonia Christiana 62

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 35 886 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram