8 września 2017

Bohaterowie walk o wolną Polskę – mjr „Jar” i ppor. „Eam” – znów znajdą schronienie u Bernardynów

(Radecznica, kościół pod wezwaniem św. Antoniego. By Piotrbrodka (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons)

14 października w klasztorze ojców Bernardynów w Radecznicy odbędzie się pogrzeb szczątków żołnierzy niezłomnych – majora Mariana Pilarskiego ps. „Jar” oraz podporucznika Stanisława Biziora ps. „Eam” –poinformował Urząd Wojewódzki w Lublinie. Lokalne władze na uroczystości pogrzebowe zaprosiły najważniejsze osoby w państwie – prezydenta i premier.

 

Obaj bohaterowie od czasów powojennych spoczywali w anonimowej mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Na początku tego roku ich szczątki zostały wydobyte przez IPN i zidentyfikowane w Zakładzie Medycyny Sądowej w Lublinie. Najpierw (13.10) trumny ze szczątkami Niezłomnych zostaną wystawione w miejscach związanych z ich działalnością – w Sitańcu, Zamościu, Tuszowcach i Mokrym Lipiu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Pogrzeb 14 października odbędzie się w klasztorze ojców Bernardynów w Radecznicy, w którym Niezłomni mieli swoje schronienie. Klasztor w Radecznicy był oazą dla II Inspektoratu WiN. W 1950 roku zatrzymano wszystkich zakonników, którzy przewinęli się przez Radecznicę po 1944. W Krakowie aresztowano prowincjała o. Andrzeja Szepelaka, zarzucając mu, że wiedział i tolerował kontakty pomiędzy Pilarskim a zakonnikami.

 

Marian Pilarski – ps. „Jar” i „Grom” to uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej – był organizatorem i przywódcą struktur Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Zamojszczyźnie. W 1950 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim. W 1951 skazany na karę śmierci, wyrok wykonano 4 kwietnia 1952 roku.

 

Stanisław Bizior „Eam” był komendantem Lotnej Żandarmerii II Inspektoratu Zamojskiego AK. Razem z Pilarskim osadzony na Zamku Lubelskiem i skazany w tym samym procesie na karę śmierci; stracony tego samego dnia co Pilarski. Wyroki wydał Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie, a egzekucję, jak wiele innych, wykonano w piwnicach budynku administracyjnego znajdującego się obok zamku.

 

 

Adam Białous

 

 

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram