27 kwietnia 2014

Sobotniego popołudnia kaliską katedrę nawiedził sam książę Bolesław Pobożny. Wielkopolski możnowładca przybył w asyście rycerzy. Wierni zgromadzeni na uroczystej Mszy Świętej mogli być świadkami tej historycznej podróży w XIII wiek dzięki inicjatywie Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej, Instytutu Ks. Piotra Skargi, Stowarzyszenia KoLiber oraz Kaliskiego Środowiska Tradycji Katolickiej. Okazją była 735. rocznica śmierci księcia Bolesława Pobożnego.

 

Obchody zaplanowane na sobotę 27 kwietnia 2014 r. objął swoim patronatem honorowym JE ks. biskup Edward Janiak. Uroczystości rozpoczęły się w Katedrze św. Mikołaja. Eucharystia sprawowana w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, za duszę księcia Bolesława Pobożnego, zgromadziła ok. 150 osób.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kazanie, które wygłosił ks. Jarosław Powąska, poświęcone zostało postaciom kaliskiego księcia oraz jego błogosławionej małżonki Jolenty. – Historia zapamiętała Bolesława jako Pobożnego, ale jednocześnie nadała mu zaszczytne miano „Maximus triumphator de Theutonicis” tj. bardzo wielkiego zwycięzcy Niemców– zauważył kapłan. Odnosząc się do pojęcia pobożności jako współcześnie mylnie kojarzonego jedynie z ascezą i duchowym zaangażowaniem, ks. Powąska zauważył: – Jego (księcia Pobożnego – przyp. red.) przykład jest dowodem na to, że pobożność można, a nawet trzeba łączyć ze swoimi planami życiowymi. Ona pomaga je wypełniać i osładza trudy realizacji tych planów.

 

Po zakończeniu Mszy Świętej, uformowano pochód, który wyruszył spod kaliskiej katedry w kierunku rynku, a następnie dotarł pod bramę klasztoru oo. Franciszkanów pw. Św. Stanisława BM, ufundowanego w Kaliszu przez bohatera sobotnich obchodów. W tamtejszej świątyni odmówiono Litanię do bł. księżny Jolenty, dziękując jej jako patronce za opiekę nad macierzyństwem i rodziną oraz prosząc o dalsze wstawiennictwo. Warto pamiętać, że małżonka księcia Bolesława po jego śmierci wstąpiła do klasztoru sióstr Klarysek w Starym Sączu, a swój żywot w opinii świętości zakończyła w klasztorze w Gnieźnie. Księżna została wyniesiona na ołtarze w roku 1827, natomiast po 53 latach od tego wydarzenia papież Leon XIII ustanowił ją patronką diecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej.

 

Po wizycie u oo. Franciszkanów, kontynuowano pochód przez miasto. Znalazł on swój finał w Restauracji KTW, gdzie zgromadzonej publice zaprezentowano dwa wykłady. Tematyka wystąpień autorstwa Leszka Ziąbki – starszego kustosza Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej – oraz Tadeusza Skarżyńskiego z Bractwa Rycerskiego Ziemi Kaliskiej ogniskowała się wokół historii regionu kaliskiego i Wielkopolski, ze szczególnym uwzględnieniem okresu rozbicia dzielnicowego, a także badań archeologicznych nad średniowiecznymi zabudowaniami ziemi kaliskiej oraz dziedzictwa kulturowego i duchowego, jakie pozostało w spadku po wiekach panowania dynastii Piastów.

 

W przerwie pomiędzy wykładami zaprezentowano pokaz średniowiecznego tańca i omówiono rolę, jaką taniec i strój pełniły w kulturze średniowiecznej Polski.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały magazyn „Polonia Christiana” oraz portal PCh24.pl. Już wkrótce w PCH TV opublikujemy filmową relację z obchodów.

 

 

Tom

fot. Łukasz Korzeniowski

{galeria}

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 652 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram